Coraz więcej obszarów zagrożonych suszą rolniczą

Susza cebula
Na większości obszaru Polski ostatnio odnotowano niedobór wody. Najbardziej zagrożenie suszą są uprawy rzepaku oraz zbóż uprawianych na glebach piaszczystych i gliniastych - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

„W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2017 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne” – czytamy w komunikacie IUNG opublikowanym w poniedziałek.

Do obszarów szczególnie narażonych na duże niedobory należy cała Lubelszczyzna, północna Małopolska, Dolny Śląsk.

Zagrożenie suszą występuje obecnie dla rzepaku i rzepiku, zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, krzewów owocowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę.

Susza w uprawach krzewów owocowych występuje w czterech województwach (lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie) w 207 gminach (w 8,35% gmin Polski), obejmując 1,59% krajowych gruntów ornych.

Susza w uprawach truskawek występuje w czterech województwach (lubelskie, swiętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie) w 129 gminach (w 5,21% gmin Polski), obejmując 0,68% krajowych gruntów ornych.

Susza  w uprawach warzyw gruntowych występuje w trzech województwach (lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie) w 43 gminach (w 1,74% gmin Polski), obejmując 0,27% krajowych gruntów ornych.

IUNG w swoim raporcie zwraca uwagę na duże zróżnicowanie zasobów wody w glebie. W jednych obszarach notowany jest bardzo duży deficyt wody dla roślin, a w innych sytuacja jest dobra lub nawet bardzo dobra, np. na Pojezierzu Pomorskim.

W dalszym ciągu do obszarów szczególnie narażonych na duże niedobory należy cała Lubelszczyzna, północna Małopolska, Dolny Śląsk. Na tych terenach deficyt wody wzrósł (od 20 do 30 mm), co spowodowało zwiększenie obszarów z suszą oraz wzrost liczby upraw, których plony będą niższe.

Wystąpienie suszy rolniczej oznacza zmniejszenie plonów na tym trenie o co najmniej 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych.

Źródło: pap, IUNG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r.
Następny artykułO pomidorach szklarniowych w Całowaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.