Unowocześnione ule pomagają trzmielom

Fot. J. Klepacz-Baniak
Jak ułatwić pracę trzmielom w uprawach szklarniowych i polowych? Takie zadanie postawili przed sobą naukowcy Koppert Biological Systems i opracowali kilka rozwiązań w ulach z trzmielami, które oferuje ta firma. 
 
 
Jak podają przedstawiciele firmy, unowocześnione ule będą szczególnie przydatne w uprawach pod osłonami, gdzie stosowane jest sztuczne oświetlenie. W ulach zastosowano elementy, które poprawiają ich widoczność dla owadów, co jest przydatne w uprawach gdzie ograniczone jest naturalne oświetlenie i przeważa oświetlenie sztuczne (np. w trakcie miesięcy zimowych) – czytamy w hortibiz. Różne kolory i wzory na ulach ułatwiają rozpoznanie robotnicom właściwego gniazda, a zatem skracają czas, jaki muszą one poświęcić na odnalezienie go. W efekcie tracą mniej energii i więcej czasu mogą poświęcić na zapylanie upraw – przekonują przedstawiciele firmy.
 
Nowością w ulach jest także lepszy system wentylacji oraz zwiększona o 19 proc. porcja syropu cukrowego, która zapewnia dodatkową energię owadom, gdy te muszą wentylować ule w upalne dni. Więcej pokarmu przydaje się też trzmielom w uprawach drzew owocowych np. czereśni. 

RS 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUrodzajne winobranie na Podkarpaciu
Następny artykułMniej jabłek w Brazylii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.