Bergenia jako pułapka na opuchlaki

Bergenia sercolistna to ulubiona roślina opuchlaków, fot. W. Górka
Walka z opuchlakami w szkółce nie jest prosta i praktycznie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie tych szkodników. W jednej z francuskich szkółek roślin ozdobnych właściciele zrezygnowali z chemicznej ochrony roślin przed opuchlakami, a nawet z używania pożytecznych nicieni. W zamian postawili na wykorzystanie do zwabiania tych szkodników jednej ulubionych przez nie do składania jaj rośliny – bergenii sercowatej (Bergenia cordifolia).

Corocznie wiosną w szkółce przygotowuje się kilkaset skrzynek posadzonymi młodymi roślinami tej byliny. Takie pojemniki rozstawiana są na początku sezonu zarówno na kontenerowni, jak i pod osłonami, a jesienią – wywożone ze szkółki i niszczone wraz z rozwijającymi się w bryle korzeniowej bergenii larwami opuchlaków.

Skrzynki z bergenią rozstawia się pomiędzy zagonami, fot. W. Górka

W tym samym gospodarstwie w walce z wieloma innymi szkodnikami właścicielom pomagają pożyteczne owady. Aby je przyciągnąć, na zagonach polowych i w tunelach rozkłada się też skrzynki z roślinami wabiącymi owady pożyteczne, głównie tawliną jarzębolistną (Sorbaria sorbifolia) oraz pięciornikiem krzewiastym (Potentilla fruticosa).

Pięciornik krzewiasty wabi owady pożyteczne, fot. W. Górka

 

Tawlina jarzębolistna wabi owady pożyteczne, fot. W. Górka

Także na osłony przeciwwiatrowe wykorzystuje się gatunki przyjazne owadom pożytecznym: głogi, czarny bez, leszczyny. W zapobieganiu chorobom pomaga unikanie dużych połaci z tych samych gatunków i odmian poprzez mieszanie ich na zagonach (choć utrudnia to nieco logistykę). Aby zmniejszyć zużycie herbicydów, tam, gdzie to możliwe, ciągi komunikacyjne w szkółce obsiewa się murawą.

Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDelegacja z Indii w Polsce
Następny artykułPrognoza zbiorów owoców wg Związku Sadowników RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.