Więcej światła dla roślin

W tym sezonie Ewelina i Patryk Szklarzowie z Piotrowic po raz  pierwszy uprawiają pomidory w nowym obiekcie, którego  budowa zakończyła się na początku bieżącego roku.  W projekcie nowej szklarni uwzględniono kilka nowatorskich  rozwiązań konstrukcyjnych, mających na celu zwiększenie  dostępności dla roślin światła – ważnego czynnika  plonotwórczego.

Konstrukcja obiektu
Nowy obiekt o powierzchni 1,5 ha i wysokości  6,5 m (fot. 1) pochodzi z holenderskiej  firmy Bom Greenhouses, a wybudowany  został przez specjalistów  z przedsiębiorstwa PPHU Jerzy Kazimierczak.  W konstrukcji szklarni zamiast słupów  zastosowano pionowe kratownice  (fot. 2). Oprócz mniejszego zużycia  stali do budowy tego typu podpór,  bez utraty wytrzymałości całej konstrukcji,  rozwiązanie to ma na celu zwiększenie  dostępności światła dla roślin, gdyż  ażurowe kratownice w zdecydowanie  mniejszym stopniu zacieniają uprawę  w porównaniu z tradycyjnymi słupami.  Dodatkowo w dachu szklarni zamontowano  duże, dwupanelowe wietrzniki,  w których ograniczono do minimum liczbę elementów konstrukcyjnych,  niezbędnych do ich otwierania, aby nie  cieniowały one uprawy.

Fot. 2. Rolę słupów pełnią pionowe kratownice
 
Obiekt jest wyposażony w podwójne  kurtyny energooszczędne górne oraz  kurtynę boczną. Nad górnymi umieszczone  są czujniki temperatury (fot. 3) i na podstawie odczytów komputer  steruje pracą ekranów termoizolacyjnych.  Nad przejściem oraz w pakowni  umieszczono kurtyny cieniujące (fot. 4). W celu lepszego wyrównania temperatury  w obiekcie zainstalowano wentylatory  (fot. 5).

Fot. 3. Czujnik temperatury umieszczony nad kurtynami termoizolacyjnymi

Fot. 4. Kurtyna cieniująca w pakowni

Fot. 5. Wentylatory oraz elementy konstrukcji są pomalowane na biało
 

[NEW_PAGE]W szklarni zamontowano podwieszane  rynny uprawowe firmy Formflex.  W nawach o długości 95 m umieszczono  standardowo po 5 rzędów z roślinami.  Producenci zdecydowali się także na  montaż podwójnych rur ogrzewania  wegetacyjnego (fot. 6). Umieszczenie  w jednym rzędzie z roślinami rury zasilającej  i powrotnej eliminuje różnice  temperatury pomiędzy poszczególnymi  rzędami, wynikające z utraty ciepła  podczas obiegu gorącej wody w systemie grzewczym. W efekcie, wpływa  to na lepsze wyrównanie poziomego  rozkładu temperatury w obiekcie uprawowym.  Dodatkowo rury wegetacyjne  przyczyniają się do ogrzewania dojrzewających  owoców i osuszają pędy  roślin w warunkach nadmiernej wilgotności  powietrza oraz nie dopuszczają do  kondensacji pary wodnej na roślinach,  wpływając na poprawę zdrowotności  uprawy. W rzędach z roślinami umieszczono  także przewody do zasilania roślin  dwutlenkiem węgla.

Wentylatory,  rury grzewcze, czujniki oraz wszystkie  elementy konstrukcji pomalowane są  na biało, co dodatkowo zwiększa ilość  światła w szklarni. 

Fot. 6. W rzędach roślin umieszczono podwójne rury ogrzewania wegetacyjnego

W tym roku malinowe
Z tego względu, że budowę nowej  szklarni zakończono na początku lutego br. w tym sezonie ogrodnicy postanowili  posadzić tam pomidory malinowe  (fot. 7, 8), uprawiane z późniejszego terminu  nasadzenia. Do uprawy wybrano  odmiany Tomimaru Muchoo F1 (50% powierzchni)  oraz Mamirio F1 i Dimerosa F1  (po 3 tys. roślin). Szczepioną, dwupędową  rozsadę producenci zmówili w firmie  AlterPlant. Do gospodarstwa rośliny  dostarczono 20 lutego i ze względu na  korzystną, słoneczną pogodę tego samego  dnia ustawiono je na otworach  w matach uprawowych Grotop Master  firmy Grodan. Od początku uprawy zagęszczenie  wynosi 2,5 rośliny/m2. Przez  cały sezon regulowano liczbę owoców  w gronach – w pierwszych do 5 sztuk,  a w kolejnych – do 4. Zbiory owoców  rozpoczęły się 30 kwietnia.

Fot. 7. W tym sezonie w nowym obiekcie uprawiane są pomidory malinowe
   

Fot. 8. Zbiory rozpoczęły się pod koniec kwietnia
 
Jak przekazał P. Szklarz, niewątpliwą  zaletą nowej szklarni jest większa  dostępność światła. Ponadto, dzięki  ażurowej konstrukcji i mniejszej ilości  stali użytej do budowy kratownic,  łatwiej jest schłodzić szklarnię – czyli  szybko obniżyć temperaturę wewnątrz  obiektu. Według producentów pełne możliwości nowego obiektu będzie  można wykorzystać i ocenić w przyszłym  sezonie, w którym planowana  jest uprawa odmian o czerwonych  owocach, sadzonych we wcześniejszym,  niż tegoroczny, terminie.
 
Anna Maciejuk, fot. 1-8 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 8/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDobre wyniki w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi
Następny artykułW Rzeszowie zebrano 11 ton warzyw i zbóż dla potrzebujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.