35. edycja targów Plantarium w Holandii

W sobotę 26 sierpnia w holenderskim Boskoop-Hazerwoude zakończyły się targi Plantarium 2017, uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży szkółkarstwa ozdobnego. Plantarium to przede wszystkim impreza poświęcona prezentacji nowości odmianowych oraz wyznaczaniu trendów w „zielonej” modzie. Tegoroczna, 35. jubileuszowa edycja targów trwała od 23 do26 sierpnia i uczestniczyło w nich 250 wystawców z 11 krajów.

Powierzchnia wystawy było nieco mniejsza niż przed rokiem i zajęła 18 tys. m2 w dwóch halach. Organizatorzy spodziewali się 17 tys. gości z 36 krajów. Jedna z ważniejszych wizyt, podkreślających znaczenie szkółkarstwa były odwiedziny Plantarium przez Alexandra Wasilewicza Shulgina, rosyjskiego ambasadora w Holandii (Rosjanie stanowią znaczny odsetek importerów szkółkarskiego materiału ozdobnego z tego kraju).

Jak co roku targi Plantarium odbywały się pod hasłem przewodnim, którym tym razem było słowo „Stories”, które można przetłumaczyć, jako „Opowieści”. Organizatorzy oraz wystawcy chcieli w ten sposób pokazać, że obecnie nawet najlepszą rośliną ciężko jest zainteresować finalnych odbiorców, jeśli nie przedstawi im się jej w atrakcyjny sposób, który rozbudzi zainteresowanie. Z tego, między innymi, powodu na targach stworzono sześć Pokojów Inspiracji, które pokazywały detalistom, jak można zainteresować klienta roślinnymi nowościami, poprzez stworzenie w punkcie handlowym wzorcowej aranżacji ich wykorzystania, zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Kolejną nowością służącą temu samemu celowi były ogrody pokazowe poświęcane ważnym postaciom, zarówno z przeszłości, jak i teraźniejszości. Wśród nich znaleźli się: Salvador Dali, Don Kichot, Annie M. G. Schmidt (holenderska autorka książek dla dzieci), Anna Frank (żydowska dziewczynka, autorka dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie), Nelson Mandela, Amadeus Mozart oraz Joop Zoetemelk (kolarz szosowy z Holandii).


Ogród Don Kichota

Na Plantarium najważniejsze są jednak roślinne nowości. W tym roku jury przyznało trzy złote medale, 7 srebrnych oraz 14 brązowych. Za najciekawszą nowość uznano hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla) Lady Mata Hari® (‘Jong 01’). W tym wypadku sędziowie podkreślili, że przy ogromnym obecnie asortymencie odmian tego gatunku trudno jest o kolejną innowację. Udało się to jednak hodowcom ze szkółki De Jong Plant B.V. z Holandii: hortensja Lady Mata Hari® tworzy bowiem różnokolorowe kwiaty płonne w obrębie jednego kwiatostanu (w zależności od pH podłoża w tonacjach różowych lub niebieskich).


Hortensja Lady Mata Hari – najlepsza nowość Plantarium 2017  

Podobnie jak w ostatnich kilku latach, prawie wszystkie (poza jedną) nagrody przypadły roślinom ozdobnym z liści bądź kwiatów (iglaste nadal tracą na popularności). Jury dziennikarzy przyznało swoją główną nagrodę w kategorii „Nowości roślinne” nowej odmianie judaszowca kanadyjskiego (Cercis canadensis) – ‘The Rising Sun’ (tworzy złotożółte liście, które nie są uszkadzane przez słońce). W kategorii „Koncept” dziennikarze nagrodzili natomiast pomysł o nazwie Fleura Terrazza zaprezentowany przez firmę Van der Starre z Boskoop (Holandia) – podanie pnączy (przede wszystkim wybranych odmian powojników), w dużych pojemnikach z podporami, jako gotowego produktu do dekoracji pojemników balkonowych, tarasowych lub nawet stołów ogrodowych.  
        
Tekst i fot. Wojciech Górka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię