38. edycja Plantarium za nami

Hasłem tegorocznych międzynarodowych targów szkółkarskich Plantarium, które trwały od 21 do 23 sierpnia w holenderskim Boskoop Hazerswoude (wspólnie z targami Groen-Direkt o charakterze czysto handlowym) był slogan ‘Green Fits All’, który można przetłumaczyć jako “W zieleni wszystkim do twarzy”.

W tym roku hasło to było przez wystawców rozumiane może mniej, jako otaczanie się roślinami, a bardziej przez pryzmat wpływu ich produkcji na środowisko. Uczestnicy imprezy starali się bowiem pokazać, jakie proekologiczne metody wprowadzają do swoich firm. Przez trzy targowe dni goście mogli np. dwa razy dziennie uczestniczyć w wycieczce z przewodnikiem po stoiskach 20 firm, które chwaliły się rozmaitymi rozwiązaniami wspomagającymi środowisko naturalne.

Wiele firm zwracało uwagę na problem tworzyw sztucznych w produkcji szkółkarskiej

Oprócz popularnych już na Zachodzie certyfikatów takich jak MPS czy EurepGAP, przeważały pomysły dotyczące recyklingu produktów z tworzywa sztucznego, głównie doniczek, multiplatów czy tzw. ramek lub tac produkcyjnych. Na przykład jedna z największych firm w Holandii produkująca byliny na potrzeby centrów ogrodniczych oraz terenów zieleni miejskiej, Griffioen Wassenaar, od wiosny 2020 r., będzie oferować swoje produkty wyłącznie w doniczkach pochodzących z recyclingu opakowań po jogurtach itp. produktach od klientów indywidualnych, oraz tacach transportowych wielokrotnego użytku – z części pozyskiwanych ze zużytych lodówek. Wytwarzaniem doniczek i tac zajmie się firma Modiform. Inne pomysły to m.in. oferowanie roślin w doniczkach ulegających biodegradacji, np. z łusek słonecznika, pulpy papierowej czy włókna kokosowego. Wiele przedsiębiorstw chwaliło się też ograniczaniem środków ochrony chemicznej kosztem ekologicznej czy recyklingiem wody w gospodarstwach.

Doniczki z pulpy papierowej

Targi Plantarium to przede wszystkim miejsce premier szkółkarskich nowości. W tym roku za najlepszą z nich jury uznało powojnik ‘Zo14100’ LITTLE LEMONS z holenderskiej firmy J. van Zoest. To pierwsza odmiana z grupy powojników tanguckich o karłowym wzroście (pędy mają osiągać średnio 20-30 cm długości), długim obfitym kwitnieniu, przydatna do sadzenia na rabatach i w pojemnikach, szczególnie wiszących.

Powojnik LITTLE LEMONS

Dwa złote medale przyznano dla kompaktowej budlei ‘SRPBUD989’ BLUE SARAH oraz hortensji bukietowej ‘HYLV02’ WHITELIGHT.

Zapraszamy do naszej fotogalerii z tego wydarzenia https://www.ogrodinfo.pl/galeria/38-edycja-plantarium-za-nami/

tekst i fot. Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRosja: bez świadectwa – do 5 kilogramów
Następny artykułZagrożenia chorobami w szkółkach w 34 tygodniu roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.