Berberys Thunberga ‘Orange Ice’

Berberys Thunberga ‘Orange Ice’PBR (Piotrowski 2016) to jedna z najciekawszych odmian berberysu Thunberga (Berberis thunbergii), jakie ostatnio pojawiły się na rynku. Została wyselekcjonowana z siewek odmiany ‘Atropurpurea’ tego gatunku przez Janusza Szewczyka z Krzywaczki.

Jest to krzew słabo rosnący, tworzący wzniesione pędy, ośmioletnie okazy osiągają wysokość 60–70 cm i szerokość 30 cm. Wiosną pędy są jasnoczerwone. Liście są całobrzegie, szerokoeliptyczne, na tegorocznych przyrostach – intensywnie czerwonopomarańczowe, wewnątrz krzewu – zielone i żółte. Ich średnia długość wynosi 4,2 cm, a szerokość – 1,9 cm. Odmiana ‘Orange Ice’PBR zrzuca liście na zimę. Tworzy pojedyncze ciernie o długości 11 mm. W trakcie badania nie zaobserwowano na niej kwiatów.

Berberys ten może być sadzony na stanowiskach słonecznych – liście nie ulegają poparzeniom słonecznym. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest wytrzymały na niską temperaturę.

W styczniu 2014 r. w COBORU został złożony wniosek o przyznanie tej odmianie ochrony wyłącznego prawa. Od czerwca 2014 r. berberys Thunberga ‘Orange Ice’PBR jest chroniony na terenie Unii Europejskiej wyłącznym prawem hodowcy do odmiany.

Mgr inż. Tomasz Piotrowski
COBORU, Słupia Wielka
Fot. mat. prasowe SDOO w Zybiszowie

Artykuł pochodzi z numeru 4/2016 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.