Byliny wiosny – floks szydlasty

Floks szydlasty Fabulous White
Floks szydlasty Fabulous 'White' fot. Florensis
Ta darniowa, tworząca piękne, okazałe kobierce roślina wygląda niezwykle pięknie w okresie kwitnienia, ale dekoracyjna jest także w pozostałych częściach roku. Należy do grupy pięciu podstawowych gatunków bylin kwitnących wczesną wiosną.

Floks szydlasty (Phlox subulata), nazywany też płomykiem szydlastym, pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Jest to niska bylina (osiąga wysokość 10–15 cm), tworząca zbitą darń z płożących się pędów. Liście są zimozielone, szydlaste, sztywne, intensywnie zielone – są bardzo dekoracyjne poza okresem kwitnienia rośliny i stanowią znakomite tło dla gatunków kwitnących latem. Kwiaty mają klinowane płatki korony, zebrane są po 3–6 w kwiatostany. Pojawiają się od marca do czerwca. W zależności od odmiany mogą być białe, różowe, liliowe, czerwone, purpurowe, a nawet niebieskie, zarówno jednobarwne, jak i z oczkiem. Rośliny w czasie kwitnienia są zachwycające!
Na rynku dostępne są liczne odmiany floksa szydlastego. Do najnowszych kreacji zaliczają się przedstawicielki grupy Fabulous, o bardzo ciekawie zabarwionych kwiatach (‘Blue Dark Center’ – o biało-niebieskich z ciemnym oczkiem, ‘Blue Violet’ – o fioletowo-białych, ‘Rose’ – o jasnofioletowych, ‘White’ – o białych), które pojawiają się bardzo wcześnie – bo już w marcu. Rośliny te dobrze się krzewią, zachowują zwarty pokrój na etapie produkcji, natomiast ładnie pokrywają powierzchnię po posadzeniu na miejscu stałym.

Floks szydlasty Fabulous 'Blue Dark Center'
Floks szydlasty Fabulous 'Blue Dark Center’ fot. Florensis

Nowością na rynku jest odmiana Phloxtrot ‘Pink’ o bardzo dużych, jasnoróżowych kwiatach.

Floks Phloxtrot Pink
Floks szydlasty Phloxtrot 'Pink’ fot. Syngenta Flowers

Ciekawą nowinką jest też grupa GoldiPhlox, obejmująca pięć odmian o dużych kwiatach w kolorach: białym, białoniebieskim, czerwonoróżowym i w dwóch odcieniach różowego. Rośliny te wcześnie kwitną i charakteryzują się równomiernym wzrostem w obrębie grupy.

Floks GoldiPhlox Pink
Floks szydlasty GoldiPhlox 'Pink’ fot. Syngenta Flowers

Dużymi kwiatami w intensywnych kolorach charakteryzują się odmiany z grupy Spring®: Spring® ‘Blue’ – o kwiatach białoniebieskich, Spring® ‘Dark Pink’ – o różowych, Spring® ‘Hot Pink’ – o ciemnoróżowych, Spring® ‘Lilac’ – o brudnoróżowych, Spring® ‘Purple’ – o fioletowych i Spring® ‘White’ – o białych.

Floks Spring Hot Pink
Floks szydlasty Spring® ‘Hot Pink’ fot. Dümmen Orange

Wśród polecanych odmian znajdują się ponadto: ‘Amazing Grace’ (kwiaty białe z różowym oczkiem), ‘Atropurpurea’ (ciemnoróżowe), ‘Bavaria’ (kwiaty białe), ‘Candy Stripes’ (kwiaty białe z różowym pasem na każdym płatku), ‘Emerald Cushion Blue’ (kwiaty liliowoniebieskie), ‘Fort Hill’ (kwiaty jasnofioletowe), ‘G.F. Wilson’ (kwiaty szaroniebieskie), ‘Kimono Pink-White’ (kwiaty białe z jasnofioletowym pasem na każdym płatku), ‘MacDaniel’s Cushion’ (kwiaty bardzo duże, różowoczerwone), ‘Maischnee’ (kwiaty białe), ‘Purple Beauty’ (kwiaty różowe), ‘Samson’ (kwiaty fioletowe), ‘Scarlet Flame’ (kwiaty karminowoczerwone), ‘Temiscaming’ (kwiaty intensywnie purpurowoczerwone), ‘White Delight’ (kwiaty białe).

Ze względu na płożący pokrój floks szydlasty najczęściej sadzony jest w ogrodach skalnych i na murkach kwiatowych, ale może być też wykorzystywany jako roślina okrywowa na większych powierzchniach – zamiast trawnika.

Floks szydlasty na rabacie
Floks szydlasty na rabacie fot. W. Górka
Floks szydlasty odmiana Fabulous 'Blue Dark Center'
Floks szydlasty (tu odmiana Fabulous 'Blue Dark Center’) nadaje się do obsadzania murków kwiatowych fot. Florensis

Nowe odmiany znakomicie nadają się też do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowych – samodzielnie lub wielogatunkowych kompozycjach. Bylina ta ładnie komponuje się ze smagliczką skalną, gęsiówką kaukaską, ubiorkiem wiecznie zielonym i żagwinem.

Phlox-subulata-Fabulous-Blue-Dark-Center_Florensis
Floks szydlasty (tu odmiana Fabulous 'Blue Dark Center’) może być uprawiany także w pojemnikach fot. Florensis

Floks szydlasty dobrze rośnie na stanowiskach ciepłych i nasłonecznionych. Gleba powinna być średnio wilgotna, zdrenowana i żyzna. Jest to gatunek odporny na mróz. Aby uzyskać ładny efekt, floksy sadzi się w małych grupach (po 3–10 szt.) razem, warto zatem zaopatrzyć się w większą liczbę roślin.

Kto jeszcze nie przekonał się do tej rośliny, niech zerknie na kwitnące kobierce floksa szydlastego w Hitsujiyama Park w Japonii. Na powierzchni ponad 17 ha posadzonych jest około 400 tys. roślin. Nasadzenia tworzy 9 odmian floksa szydlastego.

Hitsujiyama Park
Kwitnące kobierce floksów szydlastych w Hitsujiyama Park fot. www.flowerweb.com
Kwitnące floksy
Zapierający dech w piersiach widok na kwitnące floksy szydlaste fot. www.flowerweb.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomidory na jesienne nasadzenia – propozycje od DE RUITER i SEMINIS
Następny artykułWypalanie traw – zabronione!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.