Byliny wiosny – skalnica

Skalnica Alpino Early Picoteee
Skalnica Arendsa Alpino 'Early Picotee' fot. Syngenta Flowers
Skalnica (Saxifraga sp.) jest jedną z najczęściej uprawianych bylin kwitnących wiosną. Ta niewielka roślina znakomicie sprawdza się w ogrodach skalnych, na murkach, ale też w pojemnikach balkonowo-tarasowych, w których może być sadzona z innymi roślinami wiosennymi.

Najbardziej popularna w uprawie jest skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii), która jest niewielką rośliną tworzącą zwarte poduszki. Liście są drobne, soczyście zielone, głęboko wcinane, zebrane w rozety. Kwiaty – w zależności od odmiany – mogą być białe, różowe, czerwone, karminowe. Są one zebrane w luźne, groniaste kwiatostany, osiągające wysokość ok. 15 cm.
W uprawie dostępne są odmiany rozmnażane przez siew nasion oraz wegetatywnie (przez sadzonki). Najbardziej znane są m.in. ‘Blütenteppich’ – o kwiatach karminoworóżowych, ‘Purpurteppich’ – o jasnoróżowych, ‘Schneeteppich’ – o białych, ‘Peter Pan’ – o kwiatach karminowoczerwonych. Z nowszych propozycji w sprzedaży dostępna jest grupa Highlander™, której przedstawicielki charakteryzują się wyrównanym i zwartym pokrojem., osiągając wysokość ok. 20 cm. Mają one białe, różowe lub czerwone kwiaty (pojawiające się wcześniej niż u starszych, standardowych odmian).

Skalnica Highlander White
Skalnica Arendsa Highlander 'White’ fot. Syngenta Flowers

Spośród dostępnych na rynku odmian skalnicy Arendsa najwcześniej (już pod koniec marca) kwitną te z grupy Alpino. Jednocześnie ich białe, jasnoróżowe, zielonkawe lub różowe kwiaty zdobią rośliny (dorastają do wysokości 15 cm) nawet przez 10 tygodni.

Skalnica Alpino Early Rose
Skalnica Arendsa Alpino 'Early Rose’ fot. Syngenta Flowers
Skalnica Alpino Magic Salmon
Skalnica Arendsa Alpino 'Early Magic Salmon’ fot. Syngenta Flowers
Skalnica Alpino Early Pink
Skalnica Arendsa Alpino 'Early Pink’ fot. W. Górka

Podobnym terminem kwitnienia charakteryzują się przedstawicielki grupy Marto, o białych, różowych, czerwonoróżowych lub biało-różowych kwiatach, które obficie i długo kwitną, a ich pokrój pozostaje zwarty przez cały okres produkcji.

Skalnica Marto Rose
Skalnica Arendsa Marto 'Rose’ fot. Florensis

Ciekawą propozycją są też odmiany z grupy Rockies, które wyróżniają się zwartym pokrojem i wczesnym kwitnieniem.
Skalnica Arendsa dobrze rośnie na przepuszczalnych, próchniczno-piaszczystych, raczej wilgotnych glebach, o pH 5,5–6,5. Dla byliny tej najkorzystniejsze będą stanowiska półcieniste. Znosi także pełne nasłonecznienie, pod warunkiem wilgotnego podłoża. Jest odporna na mróz. Ładnie prezentuje się zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach czy skrzynkach balkonowych (można ją następnie przesadzić z doniczek na rabaty, gdzie będzie cieszyła oko przez kolejne sezony).

Skalnica kompozycja
Skalnica ładnie komponuje się z innymi roślinami kwitnącymi wiosną (np. z niezapominajką) fot. I. Sprzączka
Skalnica Alpino Early Picotee
Skalnica Arendsa Alpino 'Early Picotee’ zdobiąca taras fot. B. Pierzchalski
Skalnica Marto Picotee
Skalnica Arendsa Marto 'Picotee’ na rabacie fot. Florensis

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNawadnianie – nabór wniosków wydłużony do 20 lipca 2020 r.
Następny artykułKomunikat sadowniczy – Robert Binkiewicz, Agrosimex 28.04.2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.