Najbardziej popularna w uprawie jest skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii), która jest niewielką rośliną tworzącą zwarte poduszki. Liście są drobne, soczyście zielone, głęboko wcinane, zebrane w rozety. Kwiaty – w zależności od odmiany – mogą być białe, różowe, czerwone, karminowe. Są one zebrane w luźne, groniaste kwiatostany, osiągające wysokość ok. 15 cm.
W uprawie dostępne są odmiany rozmnażane przez siew nasion oraz wegetatywnie (przez sadzonki). Najbardziej znane są m.in. ‘Blütenteppich’ – o kwiatach karminoworóżowych, ‘Purpurteppich’ – o jasnoróżowych, ‘Schneeteppich’ – o białych, ‘Peter Pan’ – o kwiatach karminowoczerwonych. Z nowszych propozycji w sprzedaży dostępna jest grupa Highlander™, której przedstawicielki charakteryzują się wyrównanym i zwartym pokrojem., osiągając wysokość ok. 20 cm. Mają one białe, różowe lub czerwone kwiaty (pojawiające się wcześniej niż u starszych, standardowych odmian).

Spośród dostępnych na rynku odmian skalnicy Arendsa najwcześniej (już pod koniec marca) kwitną te z grupy Alpino. Jednocześnie ich białe, jasnoróżowe, zielonkawe lub różowe kwiaty zdobią rośliny (dorastają do wysokości 15 cm) nawet przez 10 tygodni.



Podobnym terminem kwitnienia charakteryzują się przedstawicielki grupy Marto, o białych, różowych, czerwonoróżowych lub biało-różowych kwiatach, które obficie i długo kwitną, a ich pokrój pozostaje zwarty przez cały okres produkcji.

Ciekawą propozycją są też odmiany z grupy Rockies, które wyróżniają się zwartym pokrojem i wczesnym kwitnieniem.
Skalnica Arendsa dobrze rośnie na przepuszczalnych, próchniczno-piaszczystych, raczej wilgotnych glebach, o pH 5,5–6,5. Dla byliny tej najkorzystniejsze będą stanowiska półcieniste. Znosi także pełne nasłonecznienie, pod warunkiem wilgotnego podłoża. Jest odporna na mróz. Ładnie prezentuje się zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach czy skrzynkach balkonowych (można ją następnie przesadzić z doniczek na rabaty, gdzie będzie cieszyła oko przez kolejne sezony).


