Dzień Wiecznie Zielonych Roślin

Kopytnik pospolity
Kopytnik pospolity fot. W. Górka
19 grudnia przypada Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Nie ma wątpliwości, że gatunki utrzymujące liście cały sezon są bardzo atrakcyjnym elementem kompozycji roślinnej – bez nich zimowy ogród byłby posępny.

W doborze gatunków zimozielonych można znaleźć zarówno krzewy iglaste, jak i liściaste, byliny, pnącza oraz ozdobne trawy i turzyce. Najpopularniejsze są „iglaki”, jednak w naszym otoczeniu nie powinno zabraknąć krzewów liściastych. Przykładem jest bukszpan wiecznie zielony – gatunek, który w ostatnich latach nie cieszy się dobrą sławą z racji opanowania go przez ćmę bukszpanową. Skuteczne metody walki z tym szkodnikiem zachęcają jednak do podejmowania prób jego uprawy. Trzeba przyznać, że nie ma innego tak znakomitego krzewu do formowania, z którego można uzyskać najbardziej wymyślne kształty.

Bukszpan wiecznie zielony
Bukszpan wiecznie zielony znakomicie nadaje się do tworzenia najbardziej wymyślnych kształtów fot. I. Sprzączka

Warto zwrócić uwagę na mahonię, która zimą zdobi skórzastymi, kolczasto-ząbkowanymi, błyszczącymi liśćmi, a wiosną ponad nie wyrastają złocistożółte kwiatostany.

Mahonia pośrednia
Mahonia pośrednia fot. W. Górka

Wśród roślin zimozielonych na uwagę zasługują również ostrokrzewy, które są przydatne do zakładania żywopłotów, ale mogą być też źródłem stroiszu do dekoracji bożonarodzeniowych. Krzewy te, poza atrakcyjnymi, grubymi, błyszczącymi, grubo ząbkowanymi liśćmi o pofałdowanych brzegach, tworzą też dekoracyjne, czerwone owoce. Odmiany barwnolistne wprowadzają ożywienie do kompozycji ogrodowych.

Kolorytu dodają też liczne taksony trzmieliny, wykorzystywane w ogrodach jako rośliny okrywowe lub pnące. Mniej znany berberys Juliany to zimozielony krzew o wyprostowanych, pokrytych licznymi cierniami pędach i skórzastych, długich liściach. Nieczęsto wykorzystywana jest też kalina sztywnolistna, której lancetowate, grube, sztywne, pokryte wełnistym kutnerem od spodu liście zwijają się w czasie mrozu w rurki.

Kojarzone przede wszystkim z pięknych kwiatów różaneczniki, zimą także są atrakcyjnym elementem ogrodu.

Różanecznik Pushy Purple
Różanecznik 'Pushy Purple’ fot. I. Sprzączka

Warto też zwrócić uwagę na ich kuzynów, np. pieris (tworzy atrakcyjne liście, młode – zaczerwienione, kwiaty w okazałych kwiatostanach) czy kiścień wawrzynowy (pędy i młode liście są zaczerwienione, później zielone, skórzaste, błyszczące i gładkie).

pieris młode przyrosty
Pieris – młode przyrosty pędów fot. W. Górka
pieris japoński 'Dorothy Whyckhoff'
Pieris japoński 'Dorothy Whyckhoff’ fot. W. Górka

Ciekawym akcentem w ogrodzie będzie też głogownik Frasera, który wiosną zachwyci intensywnie wybarwionymi na czerwono liśćmi.

Głogownik Frasera
Głogownik Frasera fot. W. Górka

Nie sposób pominąć ognik szkarłatny – roślinę o ozdobnych owocach (obficie tworzących się zwłaszcza u niektórych odmian).

Zieleń zimą zapewnią też byliny, m.in. barwinek pospolity, kopytnik pospolity, runianka japońska, bergenia sercolistna, konwalnik płaskopędowy.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEksport – specjalne oznakowanie opakowań owoców i warzyw
Następny artykułKonsultacje projektu Planu Strategicznego dla WPR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.