Wciąż mało znany kiścień

Rodzaj kiścień (Leucothoe) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i obejmuje nawet około 40–50 gatunków zimozielonych krzewów występujących w Azji, obu Amerykach oraz w Afryce (na Madagaskarze). Tylko nieliczne, bardziej mrozoodporne taksony nadają się do uprawy w naszym kraju.
Kiścień ‘Zeblid’ Scarletta fot. W. Górka
Rodzaj kiścień (Leucothoe) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i obejmuje nawet około 40–50 gatunków zimozielonych krzewów występujących w Azji, obu Amerykach oraz w Afryce (na Madagaskarze). Tylko nieliczne, bardziej mrozoodporne taksony nadają się do uprawy w naszym kraju.

Najbardziej przydatny do uprawy w Polsce gatunek – kiścień wawrzynowy (L. fontanesiana) – pochodzi z Ameryki Północnej. Krzew ten w Polsce najczęściej osiąga wysokość 1–1,4 m. Pędy i młode liście są zaczerwienione, później zielone, skórzaste, błyszczące i gładkie. Jest to gatunek mrozoodporny, polecany do uprawy w całym kraju. Do najczęściej uprawianych odmian należą: ● ‘Hokus Pokus’ – o niezwykle barwnych na wiosennych przyrostach liściach, które są biało-kremowe z zielonymi kropkami, a najmłodsze liście i wierzchołki pędów są zaróżowione.; ● ‘Howw’PBR Whitewater® – liście ma ciemnozielone z ładnym, wąskim, białym obrzeżeniem; kwiaty są białe, liczne i pachnące.; ● ‘Little Fire’ tworzy liście ciemnoczerwone do bordowoczerwonych; ● ‘Makijaż’PBR to polska odmiana o zwartym pokroju i niskim wzroście, liście są intensywnie biało lub kremowobiało nakrapiane, najmłodsze na wierzchołkach są lekko zaróżowione; ● ‘Nana’ to odmiana o zwartym pokroju, dorastająca do wysokości około 60 cm, liście są ciemnozielone; ● ‘Rainbow’ – o młodych liściach kolorowych, biało i kremowo nakrapianych, z delikatnymi, różowymi lub miedzianymi przebarwieniami.
Drugi północnoamerykański gatunek – kiścień nadbrzeżny (L. axillaris) – występuje na nizinach od Wirginii po Florydę. Jest podobny do kiścienia wawrzynowego, ale osiąga mniejsze wymiary i ma drobniejsze liście. Kiścień nadbrzeżny jest dość odporny na mróz, jednak w strefie 6a wskazane jest lekkie okrycie w czasie silniejszych mrozów. Na rynku dostępne są odmiany: ● ‘Curly Red’PBR – o mocno skręconych, czerwonych do pomarańczowoczerwonych liściach na przyrostach; ● ‘Opstal 20’PBR Twisting Red ma bardziej zwarty pokrój, niż poprzednia odmiana, liście są skręcone, mniejsze niż u kiścienia ‘Curly Red’PBR , jesienią i zimą intensywnie czerwone.

Kiscien-nadbrzezny-Curly-Red
Kiścień nadbrzeżny ‘Curly Red’ fot. W. Górka

Azjatycki przedstawiciel rodzaju – kiścień japoński (L. keiskei) – ma zwarty pokrój, dorasta do wysokości około 40–60 cm, przy dwukrotnie większej średnicy. Do uprawy w strefie 6b, z lekkim okryciem na zimę w czasie większych spadków temperatury. Do najbardziej znanych odmian tego gatunku należą: ● ‘Opstal 50’PBR Burning Love – o ładnym, zwartym pokroju i wzniesionych pędach; liście są lancetowate, długo zaostrzone, ciemnozielone i błyszczące, młode – brązowoczerwone; pędy są bordowe, zygzakowate; ● ‘Opstal 16’PBR Halloween – też tworzy bordowe, zygzakowate pędy, liście są ciemnozielone, najmłodsze – brązowoczerwone; ● ‘Royal Ruby’ ma zwarty pokrój, liście jesienią przebarwiają się na wiśniowoczerwono.

Kiscien-japonski-Opstal16-Halloween
Kiścień japoński ‘Opstal 16’ Halloween fot. W. Górka

Na rynku dostępne są też formy mieszańcowe, najczęściej gatunków północnoamerykańskich, m.in. popularna ‘Zeblid’ ScarlettaTM o szkarłatnoczerwonych liściach na młodych przyrostach.

Więcej informacji o kiścieniach można przeczytać w artykule dr. Adama Marosza opublikowanym w „Szkółkarstwie” 5/2019, z którego pochodzi ten fragment.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomunikat warzywniczy Timac Agro
Następny artykułOwoce i warzywa na poprawę humoru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.