Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
25.07.2017

Festiwal Róż w Bogense

Szkółkarstwo | Marta Joanna Monder
Fot. 1. „Latający dywan” z róż

Fot. 1. „Latający dywan” z róż

W rejonie północnej Fionii – drugiej co do wielkości wyspy Danii – skupia się 70% produkcji krzewów róż w tym kraju. Od 10 lat w położonej na niej miejscowości Bogense na początku sierpnia odbywa się Festiwal Róż (w 2017 r. – 5–6 sierpnia), w którym biorą udział mieszkańcy nie tylko regionu, lecz także całego kraju. W ubiegłym roku zorganizowano go pod hasłem „Eventyr” („Przygoda”), a motywem przewodnim były bajki Hansa Christiana Andersena.
Główne ulice i części miasta ozdobiono kompozycjami (fot. 1) inspirowanymi utworami dla dzieci tego znanego duńskiego pisarza. Ustawiono ponadto duże skrzynie z krzewami róż, głównie hodowli firmy Poulsen Roser A/S, z opisem odmian. Te dwa elementy stanowiły podstawę konkursów dla uczestników festiwalu – wybierano najpiękniejsze odmiany róż i kompozycje. W czasie festiwalu wybrano Księżniczki Róż, odbyły się parady z ich udziałem oraz liczne koncerty i spotkania w gronie miłośników róż.
 
Atrakcją był pokaz układania kwiatów przez dekoratora królewskiego dworu Bjarne Alsa, którego zadaniem w tym dniu było przygotowanie stołu dla gości weselnych pary arystokracji powiązanej z dworem królewskim. W niedzielę uroczyście ochrzczono różę Gyldensteen Slot (Castle®), wyhodowaną przez Poulsen Roser A/S.
 
Zorganizowano także wycieczki do dwóch pobliskich szkółek róż. W Gronlokke Planteskole rocznie produkuje się ok. 2 mln krzewów róż w ok. 1200 odmianach, z których większość przeznaczona jest na eksport. Róże okulizuje się na podkładkach Rosa multiflora i R. canina ‘Laxa’, część produkcji to krzewy z „gołym” korzeniem, reszta sprzedawana jest w pojemnikach przez cały sezon.

Podstawą oferty są odmiany znanych hodowców europejskich: oprócz Poulsen Roser A/S również W. Kordes Rosen, Rosen Tantau i David Austin Roses. W Buddes Planteskole ApS (fot. 2) na dużą skalę rozmnaża się także uprawiane od lat tradycyjne odmiany, mało znane w Polsce, np. Plant’n’Relax® (wyhodowane w firmie Roses Forever, fot. 3), oraz róże dla koneserów, np. odmiany historyczne i botaniczne. W ofercie tej szkółki można znaleźć ponadto inne gatunki drzew i krzewów.


Fot. 2. Uprawa róż w szkółce Buddes Planteskole ApS


Fot. 3. Róża Looking in your eyesTM Plant’n’Relax®

Festiwalowi towarzyszył tradycyjny jarmark, na którym można było m.in. zakupić niedrogo krzewy róż, pojechać wynajętym w tym celu autobusem do szkółek róż na zakupy czy nawiązać kontakt z duńskim towarzystwem miłośników róż.

W Bogense, na terenie H.C. Andersen Golf & Restaurant znajduje się ogród różany (fot. 4), w którym rośnie ok. 10 000 tych krzewów, głównie hodowli Poulsen Roser ApS, oraz kilkanaście odmian historycznych. Ogród położony jest w parku, wśród licznych kilkudziesięcio- i kilkusetletnich drzew, przede wszystkim dębów.


Fot. 4. Fragment ogrodu różanego w Bogense

Dr Marta Joanna Monder
PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie
Fot. 1-4 M.J. Monder

Artykuł pochodzi z numeru 3/2017 dwumiesięcznika "Szkółkartwo"

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata Groot

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

14 - 23.09 Dankowice, Pisarzowice
Babie Lato w Ogrodzie
19 - 22.09 Kraków
polecamy 2. Międzynarodowe Sympozjum na Temat Marchwi i Innych Roślin Selerowatych
21 - 24.09 Bednary gm. Pobiedziska
Agro Show
27.09 Ożarów Mazowiecki
polecamy Fresh Market 2018
06 - 07.10 Lublin
polecamy Best Berries - Targi Sadownicze
07.10 Błądzikowo k. Pucka
polecamy Krajowy Dzień Pora
04 - 06.11 Stuttgart (Niemcy)
Intervitis Interfructa Hortitechnica 2018
Więcej wydarzeń
Roze_ksiazka „Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności