Różane księżne

Róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’, fot. Ł. Rojewski
Róże ogrodowe są niezmiennie popularnymi roślinami. Mają swoich wielbicieli nie tylko wśród właścicieli ogrodów przydomowych, ale także architektów krajobrazu i osób zarządzających miejskimi terenami zieleni. Tym bardziej cieszy fakt, że na rynek trafiają nowe, polskie odmiany tych krzewów.

W lipcu br. w Arkadii – Nieborowie odbył się chrzest nowej odmiany róży, zorganizowany przez Muzeum – Pałac w Nieborowie przy udziale Polskiego Towarzystwa Różanego, którego prezesem jest dr hab. Bożena Matysiak, prof. Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Nowa odmiana została pozyskana od polskiego hodowcy Łukasza Rojewskiego i nosi nazwę – ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’. Jest mieszańcem róży preriowej (Rosa setigera) ‘Erinnerung an Brod’ i perskiej (Hulthemia persica) ‘The Sun and the Heart’. Krzewy są niskie, dorastają do wysokości 60 cm, mają skórzaste, szarozielone liście oraz wyprostowane łodygi przykwiatowe. Kwiaty są duże, w kolorze trudnym do określenia, między purpurą i magentą, o silnym i trwałym zapachu róż damasceńskich. Rośliny rozpoczynają kwitnienie wcześnie, jako jedna z pierwszych odmian róż w sezonie, i dobrze powtarzają kwitnienie. Nazwa nowej kreacji upamiętnia 200. rocznicę śmierci założycielki parku romantycznego w Arkadii koło Nieborowa, księżnej Heleny Radziwiłłowej – kobiety inteligentnej, błyskotliwej, oryginalnej, słynącej z zamiłowania do sztuki. Swoją życiową pasję zrealizowała, tworząc niezwykłe miejsce osadzone w naturze (Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana czy Akwedukt). Ze swej urody słynęła na całą Europę. Od wczesnych lat miała siwe włosy, których biel kontrastowała ze świeżością cery. Ten rzadki typ urody często podkreślała, wpinając we włosy róże.

Chrzest kolejnej nowej róży hodowli Łukasza Rojewskiego – ‘Księżnej Izabeli’ odbył się z kolei 11 lipca br. podczas XXIV Święta Róż w Końskowoli. Odmiana ‘Księżna Izabela’ to parkowy mieszaniec R. rugosa o bardzo dużych kwiatach (o średnicy 14 cm) i głębokim, silnym zapachu różanym z nutą kadzidła. Rośliny mają dobrze znosić deszczową pogodę i tworzyć luźne krzewy o wysokości 100–150 cm przy podobnej szerokości, zbliżone formą do pokroju róży pomarszczonej (R. rugosa) i o podobnej jak u niej odporności na choroby oraz wytrzymałości na niską temperaturę. Odmiana ta dobrze powtarza kwitnienie, jest wytrzymała na suszę i praktycznie bezobsługowa (wymaga okresowego odmłodzenia co dwa lub trzy lata). Kreacja ta upamiętnia księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską, niezwykle zasłużoną dla Końskowoli i innych miejscowości położonych w majątku Czartoryskich z Puław. Jedni uważali ją za mało wykształconą, sprytną naśladowczynię z zasobnym portfelem. Inni przedstawiali ją jako poważną patriotkę, zbierającą pamiątki narodowe – raz była chwalona, raz potępiana. Żyła w tym samym czasie, gdy w Arkadii swój ogród tworzyła księżna Helena Radziwiłłowa. Te dwie zupełnie różne kobiety, odmienne osobowości, inaczej patrzące na świat, rywalizujące ze sobą całe życie, łączyła jedna cecha – miłość do natury i ogrodu.

Róża ‘Księżna Izabela’
Róża ‘Księżna Izabela’, fot. Ł. Rojewski

Na podstawie informacji prasowych hodowcy, IO-PIB w Skierniewicach oraz Polskiego Towarzystwa Różanego.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny ziemniaków w sierpniu 2021 r.
Następny artykułDobre towarzystwo dla jeżówek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.