Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
29.09.2017

Hortensje pod kolorowymi cieniówkami

Rośliny Ozdobne |
Bardziej zwarte hortensje w uprawie pojemnikowej można wyprodukować pod niebieskimi osłonami

Bardziej zwarte hortensje w uprawie pojemnikowej można wyprodukować pod niebieskimi osłonami

Włoska szkółkarsko-ogrodnicza stacja doświadczalna w Pescii (Centro di Ricerca Orticoltura e Florovivaismo – CREA-OF) zajmuje się projektami badawczymi przydatnymi m.in. dla producentów roślin ozdobnych.
Jednym z ciekawszych projektów CREA- -OF z Pescii są prace dotyczące hortensji (Hydrangea sp.), głównie ogrodowych (H. macrophylla), chociaż w pracach badawczo- hodowlanych wykorzystuje się obecnie 400 odmian 19 gatunków. Nad kolekcją tego rodzaju czuwa Sara Lazereschi. Jej zdaniem, jak na gatunek szkółkarski, hortensje to rośliny wdzięczne w hodowli, bo od siewu nasion do kwitnienia upływają zaledwie dwa lata (we Włoszech).

W Pescii pracuje się zarówno nad uzyskaniem odmian hortensji do produkcji pojemnikowej, doborem asortymentu, który zniesie ciężkie warunki na terenach zieleni (we Włoszech przede wszystkim nasłonecznienie i wysoką temperaturę), jak i odmianami przydatnymi na kwiaty cięte, które ostatnio stają się bardzo popularne i osiągają wysokie ceny. Okazuje się, że jakość roślin, zależnie od celu przyszłego wykorzystania, można znacznie poprawić poprzez wykorzystanie w produkcji siatek cieniujących o różnej barwie.

Hortensje w tunelach okrytych czerwoną siatką tworzą bowiem zdecydowanie dłuższe pędy i kwitną nawet o 15–20 dni wcześniej niż te same odmiany z tuneli kontrolnych. Bardziej zwarty pokrój i kwiatostany na krótszych pędach (co jest przydatne do produkcji okazów sprzedawanych w pojemnikach) można z kolei uzyskać pod osłonami cieniującymi w kolorze niebieskim.


Tunele z cieniówkami o różnych barwach do produkcji hortensji

Tekst i fot. W. Górka

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
Szkółkarstwo-prenumerata

Najpopularniejsze

Kalendarz wydarzeń

Roze_ksiazka „Szkółkarstwo” na smartfonie i tablecie

Tagi

created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności