Hortensje pod kolorowymi cieniówkami

0
4163
Włoska szkółkarsko-ogrodnicza stacja doświadczalna w Pescii (Centro di Ricerca Orticoltura e Florovivaismo – CREA-OF) zajmuje się projektami badawczymi przydatnymi m.in. dla producentów roślin ozdobnych.

Jednym z ciekawszych projektów CREA- -OF z Pescii są prace dotyczące hortensji (Hydrangea sp.), głównie ogrodowych (H. macrophylla), chociaż w pracach badawczo- hodowlanych wykorzystuje się obecnie 400 odmian 19 gatunków. Nad kolekcją tego rodzaju czuwa Sara Lazereschi. Jej zdaniem, jak na gatunek szkółkarski, hortensje to rośliny wdzięczne w hodowli, bo od siewu nasion do kwitnienia upływają zaledwie dwa lata (we Włoszech).

W Pescii pracuje się zarówno nad uzyskaniem odmian hortensji do produkcji pojemnikowej, doborem asortymentu, który zniesie ciężkie warunki na terenach zieleni (we Włoszech przede wszystkim nasłonecznienie i wysoką temperaturę), jak i odmianami przydatnymi na kwiaty cięte, które ostatnio stają się bardzo popularne i osiągają wysokie ceny. Okazuje się, że jakość roślin, zależnie od celu przyszłego wykorzystania, można znacznie poprawić poprzez wykorzystanie w produkcji siatek cieniujących o różnej barwie.

Hortensje w tunelach okrytych czerwoną siatką tworzą bowiem zdecydowanie dłuższe pędy i kwitną nawet o 15–20 dni wcześniej niż te same odmiany z tuneli kontrolnych. Bardziej zwarty pokrój i kwiatostany na krótszych pędach (co jest przydatne do produkcji okazów sprzedawanych w pojemnikach) można z kolei uzyskać pod osłonami cieniującymi w kolorze niebieskim.


Tunele z cieniówkami o różnych barwach do produkcji hortensji

Tekst i fot. W. Górka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię