Medalistki targów FLORALL

Kiścień FirestarPBR 1
Kiścień FirestarPBR, fot. mat. pras. FLORALL
Największe belgijskie targi kwiaciarstwa i szkółkarstwa FLORALL były zwykle organizowane dwa razy w roku – w marcu oraz w sierpniu. Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna edycja marcowa została po raz kolejny odwołana. Organizatorzy zdecydowali się jednak na rozdanie nagród dla najlepszych produktów wirtualnie. Przyznano trzy medale, dwa dla krzewów ozdobnych oraz jeden dla byliny.

Złotym medalem FLORALL wyróżniono grupę czterech mieszańcowych odmian bukszpanu (Buxus), oferowanych pod marką BetterBuxus®, a otrzymanych w szkółce Herplant z Beerse w Belgii, we współpracy z ILVO, Flandryjskim Instytutem Badawczym ds. Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności. Nowe odmiany to mieszańce kilku gatunków, których cechą wspólną jest odporność na zarazę bukszpanu, niebezpieczną i trudną do zwalczenia chorobę, wywoływaną przez grzyb Calonectria pseudonaviculata (syn. Cylindrocladium buxicola). W grupie BetterBuxus® dostępne są obecnie cztery odmiany o różnym typie wzrostu: Buxus RenaissancePBR (‘HER2009B01’) – odmiana na niskie żywopłoty, o błyszczących, ciemnozielonych liściach oraz wolnym wzroście, Buxus Babylon BeautyPBR (‘HER2010B04’) – odmiana o liściach jasnych oraz płożącym pokroju, przydatna jako roślina okrywowa, Buxus HeritagePBR (‘HER2010B02’) – selekcja najbardziej zbliżona pokrojem do typowego bukszpanu wiecznie zielonego (B. sempervirens), z ciemnozielonymi liśćmi, przydatna na typowe żywopłoty oraz Buxus SkylightPBR (‘HER2009B03’) – kreacja o najszybszym w tej grupie wzroście, liściach o średnim odcieniu zieleni – najbardziej przydatna do produkcji strzyżonych form kulistych i w innym kształcie, a także nieco wyższych żywopłotów.

Bukszpany z grupy BetterBuxus®
Bukszpany z grupy BetterBuxus® (od lewej): Buxus Skylight®, Buxus Heritage®, Buxus Renaissance®, Buxus Babylon Beauty®, fot. mat. pras. FLORALL

Srebrny medal FLORALL trafił do belgijskiej szkółki Agapanthuskwekerij z Aalter za pierwszą na świecie odmianę ‘Poppin Purple’ agapantu (Agapanthus) o kwiatach ciemnofioletowych i powtarzającą kwitnienie w sezonie. Roślina polecana jest na rabaty oraz do pojemników balkonowo-tarasowych. Ma znosić spadki temperatury do -12°C.

Agapant ‘Poppin Purple’
Agapant ‘Poppin Purple’, fot. mat. pras. FLORALL

Brązowy medal przypadł agencji Van Vliet New Plants BV z Niderlandów specjalizującej się w zarządzaniu szkółkarskimi nowościami odmianowymi, za kiścień (Leucothoe) FirestarPBR (‘RANT01’), znaleziony jako mutacja znanej odmiany ‘Zeblid’. Ma to być odmiana gęsta i o bardzo zwartym pokroju. Jej liście są jasnozielone z szeroką białokremową obwódką. Jesienią młode pędy zmieniają barwę na purpurowoczerwoną, która utrzymuje się aż do wiosny. Rośliny mają dorastać do wysokości zaledwie 30-50 cm, przy podobnej średnicy. Jurorzy podkreślali stabilność tej odmiany – brak pojawiających się pędów o typowych dla kiścieni zielonych liściach.

Kiścień FirestarPBR
Kiścień FirestarPBR, fot. mat. pras. FLORALL

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolityka handlowa a emisja dwutlenku węgla w rolnictwie
Następny artykułRóże w dobrym towarzystwie – zapraszamy na webinarium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.