Plantarium 2016

16 100 gości, w tym 10 600 profesjonalistów, odwiedziło 34. edycję międzynarodowych targów Plantarium 2016, zorganizowaną w dniach 24-27 sierpnia br. w Boskoop-Hazerswoude w Holandii. Tegoroczne hasło tej uznanej za jedną z najważniejszych na świecie imprez w branży szkółkarskiej to „Show it!”, które można przetłumaczyć jako „Pokaż!”.

Dzięki współpracy z trwającą w tym samym terminie imprezą handlowo-targową Groen-Direkt zwiedzający mieli możliwość obejrzenia znacznej szerszej oferty – pomiędzy dwiema częściami targów gości woziły wózki elektryczne.

Jak zwykle na Plantarium, najważniejsze były jednak rośliny: do konkursu ostatecznie przyjęto aż 126 odmian drzew, krzewów oraz bylin, a nawet roślin jednorocznych (np. rozmnażaną wegetatywnie cynię ‘Rose Picotee’ z USA) pochodzących z 14 krajów, w tym z Polski.

Najlepszą z nich okazała się mieszańcowa odmiana tawułki (Astilbe) ‘Chocolate Cherry’ z grupy Mighty, otrzymana przez Hansa van deer Meera z Holandii. Ta wysoka (dorasta do wysokości ponad 1 m) bylina o czerwono nabiegłych pędach, czekoladowobrązowych liściach oraz czerwonych kwiatostanach to jedna z czterech nagrodzonych w tym roku odmian tego gatunku.


Tawułka 'Chocolate Cherry'

Warto odnotować, że jury targów Plantarium srebrnym i dwoma brązowymi medalami nagrodziło także trzy odmiany żurawek (Heuchera) z grupy Rex, zgłoszonych do konkursu przez polską firmę Vitroflora. Wśród rywalizujących taksonów najwięcej było w tym roku hortensji (Hydrangea), powojników (Clematis) – odmiana ‘Taiga’ tego gatunku o niespotykanych kwiatach zdobyła w tym roku nagrodę prasy,  bodziszków (Geranium) oraz rozchodników (Sedum).

Na zwiedzających czekały także pomysły marketingowe dotyczące ekspozycji roślin w miejscach sprzedaży, a także ogrody pokazowe. Tym razem te ostatnie były bardzo nietypowe, pokazywały bowiem, jak za pomocą roślin można zmienić oblicze nawet bardzo nieprzyjaznych miejskich zakątków, np. wybetonowanych małych podwórek  czy okolic śmietników. Producenci roślin mogli z kolei wysłuchać wykładów prelegentów z  Holandii oraz Stanów Zjednoczonych dotyczących przede wszystkim przyszłości, a więc tego jakich roślin będą w przyszłości poszukiwali klienci.

Kolejna, jubileuszowa edycja Plantarium 2017 odbędzie w tej samej lokalizacji 23-26 sierpnia 2017 r.

Tekst i fot. Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonstrukcje nośne dla minikiwi
Następny artykułW końcówce lata warzywa tańsze niż rok wcześniej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.