Pomoc w paszportowaniu materiału szkółkarskiego

terminarz okładka
fot. ZSzP
„Terminarz oceny zdrowotności roślin” to najnowsze wydawnictwo Agencji Promocji Zieleni powstałe pod patronatem Związku Szkółkarzy Polskich, przy współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Publikacja ta ułatwia przeprowadzanie niezbędnych lustacji, wymaganych w procesie paszportowania materiału szkółkarskiego, jest jednocześnie dokumentem potwierdzających spełnienie wymagań podczas kontroli pracowników PIORiN.

„Terminarz oceny zdrowotności roślin” powstał z inicjatywy członków Związku Szkółkarzy Polskich w celu ułatwienia komunikacji i współpracy między producentami roślin a pracownikami PIORIN. Każdy z podmiotów uprawnionych do paszportyzacji ma obowiązek sprawdzania zdrowotności roślin w szkółce i zapisania wyników tych lustracji, które muszą być przechowywane przez 3 lata i udostępniane do wglądu państwowym służbom fitosanitarnym.
Założenia do publikacji powstały w wyniku współpracy dwóch zespołów, reprezentujących Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) pod kierownictwem Agnieszki Sahajdak – Dyrektora Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Związek Szkółkarzy Polskich, na czele z dr. Wiesławem Szydło – Prezesem stowarzyszenia. Wydawnictwo powstało w efekcie uzgodnień i wypracowania optymalnej formy informacji dotyczących lustracji zdrowotności roślin w szkółce. Szczególnie istotne są w nim karty oceny, stanowiące podstawę do wydania roślinom paszportu i wprowadzenia ich do obrotu.
W terminarzu można znaleźć m.in.:
• schemat szkółki z podziałem na ponumerowane kwatery;
• określenie, w jakich miesiącach można lustrować rośliny, ze wskazaniem optymalnego terminu;
• karty oceny zdrowotności roślin ozdobnych – oddzielne dla każdego zagrożonego agrofagami rodzaju;
• charakterystyki i objawy występowania agrofagów kwarantannowych oraz regulowanych agrofagów nie kwarantannowych (w sumie 25 organizmów szkodliwych), opis postępowania w razie ich wykrycia oraz warunki szczególne, które należy spełnić w celu wydania paszportu (kody QR otwierają stronę internetową ze zdjęciami);
• opisy innych chorób i szkodników, które często można spotkać w szkółce.
Ta poręczna książeczka jest praktycznym narzędziem do wykonywania ocen potrzebnych do wystawienia paszportów roślin, które są niezbędne na etapie wprowadzania roślin do obrotu.
„Terminarz oceny zdrowotności roślin” można zamówić za pośrednictwem strony internetowej ZSzP.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRewizja globalnej strategii WHO na rzecz bezpieczeństwa żywności
Następny artykułPelargonia jako kwiatowy upominek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.