Sosna pospolita ‘Pelczar’

Sosna pospolita ‘Pelczar’ (Kałuziński 2014) została wyselekcjonowana z „czarciej miotły” znalezionej w 2008 r. na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris).

Pobrane zrazy (aby nie ścinać całości, część z nich została zestrzelona) zaszczepiono i poddano wieloletniej obserwacji. Uzyskanej odmianie nadano nazwę ‘Pelczar’, a po raz pierwszy nasza szkółka zaprezentowała ją na Targach Ogrodniczych Gardenia 2014.


„Czarcia miotła”, z której uzyskano zrazy na kandydatkę nowej odmiany sosny pospolitej

Kreacja różni się od gatunku zwartym, kulistym pokrojem i powolnym wzrostem. Przyrost roczny wynosi ok. 5 cm. Igły, zebrane w pęczku po dwie, są zielone z sinym nalotem, dosyć sztywne, ostro zakończone, o długości ok. 4 cm, niektóre skręcone dokoła własnej osi. Odmiana ‘Pelczar’ jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, łatwo przystosowuje się do różnych warunków glebowych (nie mogą być jedynie zasolone, jak w wypadku innych sosen). Preferuje stanowiska słoneczne.

Polecana jest do małych ogrodów, założeń skalnych i do uprawy w pojemnikach.


Sosna pospolita ‘Pelczar’

Tekst i fot. Agnieszka Pelczar-Kałuzińska
A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie

Informacja pochodzi z numeru 6/2015 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWchodzi w życie ustawa dotycząca wspólnot gruntowych
Następny artykułO dawnych pracach i zwyczajach rolników na wystawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.