Strona główna Tagi Agrotechnika

agrotechnika

Cebula i marchew – pierwsze zabiegi herbicydowe [VIDEO]

Maciej Wita, doradca agronomiczny BASF jest gościem specjalnym w kolejnym odcinku “Rozmów o warzywnictwie”. Tematem przewodnim jest ochrona herbicydowa w uprawie cebuli i marchwi w początkowym etapie produkcyjnym.

Jak widzisz swoje gospodarstwo za kilka lat?

W tym niełatwym biznesie, jakim jest rolnictwo, trudno czasem mówić o dalekosiężnych planach, jeśli się walczy o płynność finansową tu i teraz. Ale bez tych planów ta walka też może nie mieć końca. Czy rolnictwo zrównoważone to dobry plan na jutro?

Zmęczenie gleby, choroba replantacyjna. Co wiemy o tym zjawisku?

Wieloletnia uprawa tego samego gatunku lub gatunków pokrewnych na tym samym stanowisku nie jest obojętna dla gleby, powoduje tzw. jej zmęczenie. Zjawisko to jest szczególnie uciążliwe w intensywnych nasadzeniach, gdzie okres od posadzenia drzew do pierwszych większych zbiorów powinien być jak najkrótszy.

Ranking problemów sadowniczych

Podczas VII Bialskiej Konferencji Sadowniczej, zorganizowanej 5 marca br. w Ossie przez Instytut Praktycznego Sadownictwa IPSAD i Centrum Zaopatrzenia Sadowniczego APPSAD, omówiono najważniejsze problemy w produkcji jabłek, z którymi w ostatnich sezonach borykają się sadownicy.

Wybarwione owoce

Wybarwianie się owoców (jabłek) to długi, skomplikowany i wieloetapowy proces, w którego trakcie powstają barwniki zwane flawonoidami - w jabłkach występuje cyjanidyna. Barwnik ten jest odpowiedzialny wprost za czerwoną barwę rumieńca jabłek.

Agrotechnika czereśni

Pod koniec sierpnia ub.r. sadownicy zajmujący się uprawą gatunków drzew pestkowych spotkali się w Skierniewicach na warsztatach z zakresu uprawy czereśni. Omówiono podczas nich problemy agrotechniczne w uprawie tego gatunku, zasady cięcia drzew w intensywnych sadach oraz najnowsze wartościowe odmiany.
 

Wiśnie można uprawiać intensywniej

Dr Zbigniew Buler (IO w Skierniewicach) zachęcał do przemyślenia możliwości unowocześnienia uprawy wiśni. W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach koncepcję takich sadów wypróbowano. Dysponujemy przydatnymi dla gęstych sadów zakładanych pod kombajnowy zbiór owoców odmianami, opracowano systemy prowadzenia drzew, są kombajny do zbioru wiśni.

Po zbiorach jabłek

16 listopada w Goliankach koło Błędowa odbył się pokaz maszyn sadowniczych.

Maszynowe show (cz. I)

W czerwcu w Warce odbyła się IV Międzynarodowa Wystawa Maszyn, Artykułów oraz Technologii Sadowniczej. Zorganizowały ją: Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, FruitAkademia, Prywatne Muzeum Ciągników i Maszyn oraz Urząd Miejski w Warce. Podczas wystawy sadownicy mieli okazję zapoznać się m.in. z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi maszyn i urządzeń sadowniczych.

750 wystawców z 40 krajów na wystawie rolniczej Agro Show

Ofertę maszyn i osiągnięć nowoczesnej techniki w branży rolniczej zaprezentuje 750 wystawców z 40 krajów na rozpoczynającej się w piątek w Bednarach (Wielkopolskie) 15. Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro Show.