Tag:
buraki
Szacunek tegorocznych zbiorów warzyw i owoców
GUS przedstawił dane przedwynikowego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2019 r.
Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 3,8 mln t, tj. o ok. 8% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Zbiory owoców z drzew wyniosą niespełna 3,4 mln t, tj. o ok. 25% mniej od rekordowej produkcji ubiegłorocznej. Zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 18% mniej od zbiorów 2018 r. Zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 6,7 mln t, tj. o około 11% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym.
Kapustne trzymają cenę
Nadal wysokie ceny warzyw kapustnych, niskie ceny – korzeniowych, duża podaż dyń, malejąca bakłażanów. Jak w tym tygodniu kształtowały się ceny warzyw na rynku hurtowym?
Warzywa w hurcie: wzrosty i spadki cen
Ceny kapusty głowiastej białej wciąż wysokie, wzrosła cena fasoli szparagowej, bakłażanów, kapusty pekińskiej. Spadła cena ziemniaków i cebuli, najwyższe spadki odnotowała jednak pietruszka, z prawie 18 zł/kg w lipcu do ponad 3 zł/kg – obecnie.
Barszcz ukraiński na polskich burakach
W przededniu Nowego Roku Ukraina zaczęła importować z Polski buraki ćwikłowe. Na rynkach hurtowych w tym kraju polskie buraki kosztują 10,5-11 UAH/kg (0,34-0,35 EUR/kg).
Na Ukrainie import buraków już jesienią?
Ukraina ma za sobą mało sprzyjający plantacjom polowych warzyw sezon wegetacyjny. Z powodu suchej aury plony są niższe i gorszej jakości. Widać to na rynkach hurtowych – po cenach i dostawcach.
Na SGGW wymyślono żelki z warzyw
Na Wydziale Nauk o Żywności SGGW powstała alternatywa dla popularnych słodyczy – żelków. Studentki WNoŻ wyprodukowały żelki na bazie koncentratów warzywnych z marchwi oraz buraka, które wzbogaciły błonnikiem (inuliną) oraz ekstraktem polifenolowym z rośliny zwanej „dzikim ogórkiem” (Cyclanthera pedata).
Odmiany warzyw ze spółek KOWR na Polagrze – Premiery
Podczas targów Polagra - Premiery, jak informuje KOWR, rolnicy interesowali się odmianami roślin rolniczych i ogrodniczych, prezentowanymi przez spółki hodowlane Ośrodka.
Prezentacja 30 odmian buraka ćwikłowego
Firma hodowlano-nasienna Sakata, znana w Polsce głównie z odmian brokułów ma w swojej ofercie nasiona wielu innych gatunków warzyw m.in. buraka ćwikłowego. Chcąc pokazać producentom w Polsce ofertę swoich odmian zorganizowano 3 sierpnia 2017 r. pokaz na polu Rafała Milewskiego w Zakroczymiu, koło lotniska w Modlinie.
Buraki, które udają się w poplonie
Buraki uprawiane jako poplon to doskonały towar do przechowywania. Nadaje się on do przetwórstwa i zaopatrzenia rynku warzyw świeżych od jesieni aż do czerwca kolejnego roku w przypadku najtrwalszych odmian. Dzięki tradycji spożycia buraków w naszym kraju wybór odmian – w tym nadających się do uprawy poplonowej jest spory.
Białe buraki ćwikłowe na eksport?
Polska nie wykorzystuje swojego potencjału eksportowego, jaki tkwi w niepozornych burakach ćwikłowych. Skoro nie idzie nam eksport czerwonych odmian, może biała znajdzie amatorów w świecie?