Barszcz ukraiński na polskich burakach

Buraki ćwikłowe - Ceny
W przededniu Nowego Roku Ukraina zaczęła importować z Polski buraki ćwikłowe. Na rynkach hurtowych w tym kraju polskie buraki kosztują 10,5-11 UAH/kg (0,34-0,35 EUR/kg).

Według Info-Shvvar w grudniu, buraki ćwikłowe stały się liderem tempa wzrostu cen wśród innych warzyw zestawu barszczowego. W ciągu miesiąca ich ceny wzrosły 1,5 raza. W porównaniu z ubiegłym rokiem buraki ukraińskie podrożały 2,5 razy. W Polsce buraki kosztują obecnie 0,15-0,18 EUR/kg, czyli o 65-75% taniej niż na Ukrainie. Jest o 15-17% drożej niż rok temu, ale w przeciwieństwie do buraków ukraińskich w Polsce znacznie staniały one w październiku, podczas gdy w listopadzie i grudniu prawie się nie zmieniły.

Na rynkach hurtowych Ukrainy można znaleźć buraki ćwikłowe i po 9-9,5 UAH/kg (0,29-0,3 EUR/kg), ale są to głównie niespełniające standardów produkty od krajowego producenta. Hurtownie i nabywcy detaliczni preferują wyższą jakość, a co za tym idzie droższe produkty, co stymuluje import. Eksperci podkreślają, że wczesne rozpoczęcie importu buraków jest jedną z głównych cech tego sezonu. Pierwsze buraki ćwikłowe zaczęto sprowadzać z Białorusi na początku listopada, co było dość nietypowym zjawiskiem, ponieważ w tym okresie ukraińskie gospodarstwa kontynuowały zbiór własnych plonów.

za: shuvar.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.