Strona główna Tagi Fungicydy

fungicydy

Lepiej zapobiegać niż leczyć – chroń swoje rośliny przed chorobami grzybowymi

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Choroby roślin wywołane przez grzyby zwalcza się niezwykle ciężko. Często stosowane środki grzybobójcze wymagają nie tylko konieczności kilkukrotnego powtórzenia zastosowania preparatu, ale także nie dają pełnej gwarancji zwalczenia choroby.

Komunikat w sprawie wycofywania mankozebu

Z powodu nieodnowienia przez Parlament Europejski (rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) Nr 2020/2087 z dnia 14 grudnia 2020 r.) zatwierdzenia substancji czynnej mankozeb, państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 4 lipca 2021 r. zezwoleń na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu, w skład których wchodzi przedmiotowa substancja czynna.

Uprawa bez skutecznych fungicydów to wyzwanie

Wyniki badań na temat dostępności fungicydów w dobie wycofywania substancji czynnych, zaprezentowane przez Zakład Mykologii IOR – PIB na Konferencji Ochrony Roślin – 61 Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB, obrazują wyzwania, z jakimi będzie musiało zmierzyć się rolnictwo. O zagrożeniach wynikających z ograniczenia zakresu dopuszczonych do stosowania substancji czynnych fungicydów opowiadają prof. Marek Korbas i dr Jakub Danielewicz z Zakładu Mykologii IOR – PIB w Poznaniu.

Parch jabłoni – zabiegi zapobiegawcze wkrótce!

Sprawca parcha jabłoni – grzyb Venturia inaequalis przetrwał do początku tego sezonu w bardzo dobrej kondycji. Dość wysoka, jak na minioną zimę, temperatura sprzyjała nieprzerwanemu formowaniu się owocników (tworzą się już przy 4°C), a w nich askospor. Część zarodników workowych (askospor) wczoraj, tj. 26 marca, była już dojrzała i gotowa do wysiewu.

Rusza akcja „Przetestuj Zorvec™ za darmo”!

Corteva uruchomiła specjalny program dla producentów ziemniaków. Celem projektu jest przedstawienie działania fungicydu Zorvec™ Enicade™ w praktyce. W ramach programu firma przekaże bezpłatnie 40 pakietów tego innowacyjnego środka grzybobójczego zwalczającego zarazę ziemniaka. W zestawie znajdzie się dawka na 5 ha (0,75 l środka Zorvec™ Enicade oraz 10 kg środka Trimanoc DG do zastosowania jako mieszanina zbiornikowa) oraz zalecenia stosowania.

Program Ochrony Roślin Warzywnych na 2019 r. przed chorobami i szkodnikami

Producenci warzyw miniony sezon mogą zaliczyć do bardzo dobrych. Plony były niezłe, jakość towaru nie była kwestionowana przez jego nabywców, a ceny…? Wielu ogrodników nie pamięta takiej koniunktury. Oby kolejny sezon był równie udany po wszystkimi względami, a popyt na polską produkcję – jeszcze większy. Warunek jest podstawowy – ona musi być dobrej jakości i bezpieczna pod względem żywieniowym. A bez aktualnej wiedzy dotyczącej możliwości ochrony roślin warzywnych nie uda się tego dokonać. „Program Ochrony Roślin Warzywnych” na nadchodzący sezon jest już dostępny! Trzeba go mieć!

BASF: nowy fungicyd do ochrony warzyw

BASF rozszerza ofertę do ochrony warzyw o nowy fungicyd z Xemium®

BASF rozpoczyna produkcję nowego innowacyjnego fungicydu Revysol®

BASF rozpoczyna produkcję swojego najnowszego fungicydu Revysol® w fabryce w Hannibal. Dzięki nowej substancji czynnej, firma BASF dostarczy rolnikom na całym świecie narzędzie, zapewniające zdrowe uprawy na dłuższy czas oraz wzmocni swoją pozycję lidera na rynku fungicydów. Revysol jest pierwszym fungicydem produkowanym w zakładzie w Hannibal. Z uwagi na trwające procedury rejestracyjne, oczekuje się, że produkt zostanie wprowadzony na pierwsze rynki w sezonie 2019/2020.

Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Warzywnych

Dobór środków do ochrony roślin warzywnych został uzupełniony o kilka fungicydów i insektycydów (tabele 1, 2). Większość tych nowości w rejestrze zawiera substancje czynne znane i używane przez polskich ogrodników, wyjątek stanowi mikroorganizm Isaria fumosorosea, entomopatogeniczny grzyb wywołujący choroby owadów – szkodników roślin, wykorzystywany jako biologiczny insektycyd.

Uzupełnienie PORS 2018

Po uprzednim uzupełnieniu PORS (dostępnym tutaj) podczas kolejnej analizy rejestru środków ochrony roślin zaktualizowanego na koniec marca pod kątem fungicydów i zoocydów dopuszczonych do stosowania w sadach i na plantacjach roślin jagodowych, stwierdzam, że w interesującym zakresie powiększył się dobór fungicydów o trzy środki miedziowe (tabela 1). Rozszerzeniu uległa także rejestracja jednego ze środków siarkowych (tab. 2).