Lepiej zapobiegać niż leczyć – chroń swoje rośliny przed chorobami grzybowymi

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Choroby roślin wywołane przez grzyby zwalcza się niezwykle ciężko. Często stosowane środki grzybobójcze wymagają nie tylko konieczności kilkukrotnego powtórzenia zastosowania preparatu, ale także nie dają pełnej gwarancji zwalczenia choroby.

Nie bez znaczenia ma także fakt, że fungicydy najskuteczniej działają w określonych warunkach, między 10 a 25 st. Celsjusza, dlatego ich skuteczność w niektórych porach roku bywa nieduża. O wiele skuteczniejszą metodą jest zapobieganie chorobie niż jej leczenie, zwłaszcza jeśli korzystamy z naturalnych i organicznych preparatów ochrony roślin.

Kluczowy w walce z chorobami jest czas

Choroby roślin, które wywołują grzyby należą do schorzeń niezwykle groźnych. Kluczowe jest tutaj jak najszybsze pozbycie się choroby z ogrodu, aby nie tylko uratować zarażone rośliny, ale także powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby dalej. W przypadku grzybów jest o to niezwykle ciężko, gdyż ich zarodniki przenoszone są przez wiatr na kolejne rośliny w bardzo łatwy sposób. Dodatkowo, są one wysoce odporne na warunki zewnętrzne. Grzybnia może przezimować w glebie wiele lat, zwłaszcza jeśli ma pożywkę w postaci opadniętych liści, skoszonej i nie zebranej trawy czy innych organicznych materiałów. Łatwość z jaką rozprzestrzeniają się grzyby, a także trudność w całkowitym ich wyeliminowaniu sprawia, że choroby przez nich spowodowane mogą całkowicie zniszczyć uprawy.

Objawy mączniaka prawdziwego na klonie

Fungicydy, czyli grzybobójcze środki ochrony roślin

Do walki z chorobami spowodowanymi przez grzyby najczęściej stosuje się preparaty grzybobójcze – fungicydy. Na rynku jest wiele produktów tego typu, w różnego rodzaju formach (płyny, koncentraty, emulsje, proszek, granulat) jak i dedykowanych do odpowiednich rodzajów grzybów jak i roślin. Czy faktycznie jednak są wystarczająco skuteczne? Trzeba pamiętać, że w ostatnich latach zwiększyła się świadomość nie tylko zalet, ale i konsekwencji stosowania chemicznych preparatów do zwalczania chorób roślin. Fungicydy nie są w tym obszarze wcale wyjątkiem. Stosowanie ich ma przełożenie na cały ekosystem, począwszy od zainfekowanych roślin, owadów i zwierząt ogrodowych, jak i samego człowieka. Stąd konieczność dokładnego przestrzegania instrukcji umieszczonych na opakowaniach, zwłaszcza w kontekście odpowiedniego stężenia, które zwalczy chorobę, ale będzie bezpieczne dla rośliny. Nierzadko więc jednorazowe użycie takich preparatów okazuje się niewystarczające. Należy pamiętać, że efektywność fungicydów uzależniona jest w dużej mierze od warunków pogodowych. Najlepiej działają one w przedziale 10-25 stopni, dlatego najlepsza pora oprysku to ranek lub wieczór. Oprysk w gorący dzień może poparzyć rośliny. Dodatkowo, należy wykonywać je w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Deszcz po prostu zmyje nam preparat z zainfekowanej części rośliny, natomiast wiatr przeniesie środek grzybobójczy na sąsiadujące rośliny, które nie wymagają żadnego działania. Zwiększenie zalecanej dawki nie spowoduje szybszego bądź bardziej efektywnego wyeliminowania choroby spowodowanej przez grzyby. Może się za to odbić na zdrowiu – zarówno roślin jak i ludzi.

Naturalne sposoby ochrony roślin przed grzybami

W myśl maksymy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, istnieje szereg naturalnych metod, które możemy stosować w swoim ogrodzie czy sadzie. Podstawową kwestią jest odpowiednia higiena gleby. Dlatego warto dbać o porządek nie tylko ze względów estetycznych. Opadające liście, trawa, ścięte pędy – to idealna pożywka dla grzybów. Jeśli mamy pewność, że rośliny nie są zainfekowane żadną chorobą pochodzącą od grzybów cały ten organiczny materiał jest idealnym sposobem na wytworzenie kompostu. Jeśli jednak takiej pewności nie mamy, nie warto kompostować liści, które mogą być zainfekowane grzybami. W ten sposób dostarczamy bowiem grzybom idealną pożywkę dla rozwoju w glebie i dalszemu atakowaniu naszych roślin. W takiej sytuacji pozostaje nam spalenie zebranych w jesieni pozostałości. Równie ważne dla ochrony przed chorobami wywołanymi przez grzyby jest odpowiednia polityka sadzenia roślin. Musimy zapewnić odpowiednią wentylację roślin, dlatego nagromadzenie ich na niewielkiej przestrzeni nie tylko ułatwi przedostanie się zarodników grzybów na zdrowe rośliny, ale także sprawi brak przewiewu – sytuacji idealnej dla rozwoju grzybni. Odpowiednie (czyli odpowiedzialne) nawożenie to również jeden ze sposobów na powstrzymanie chorób wywołanych przez grzyby. Paradoksalnie, zbyt intensywne nawożenie mineralne, pomimo zwiększenia przyrostu zielonych części roślin w krótkim czasie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Liście posiadające miękką tkankę dzięki nawozom są idealnym miejscem dla rozwoju grzybów.

Wykorzystanie naturalnych wrogów grzybów powodujących choroby

Naturalne sposoby ochrony roślin są niezwykle ważne, jednak nie dadzą nam gwarancji, że w pewnym momencie nie pojawią się choroby wywołane przez grzyby, m.in. szara czy czarna pleśń, brunatna zgnilizna, kędzierzawość liści czy fytoftoroza. Jeśli nie chcemy stosować fungicydów, które również nie gwarantują nam powodzenia w walce z chorobami, warto jest wykorzystać naturalnych wrogów grzybów, odpowiadających za choroby roślin. Takim wrogiem są inne – niegroźne dla rośliny, a niezwykle groźne dla wielu gatunków grzybów – grzyby, a konkretnie niepatogeniczny szczep grzyba Pythium oligandrum. Pasożytuje on na grzybach chorobotwórczych, idealnie sprawdzi się do zwalczania ich w momencie, w którym pojawią się one na roślinach. Co więcej, jest to idealny sposób na zapobieganie powstawaniu chorób. Szczep ten, zawarty w preparacie Polyversum WP odkłada się w korzeniach roślin i przejmuje miejsce, które mogą zasiedlić grzyby odpowiedzialne za pojawienie się choroby. To jednak nie jedyne właściwości Pythium oligandrum – stymuluje on rośliny do dalszego wzrostu przez dostarczenie im naturalnych minerałów – cukrów, fosforu czy fitohormonów, bezpośrednio z gleby.

Preparat Polyversum WP jest więc całkowicie naturalny i może być z powodzeniem stosowany w uprawach ekologicznych. Pozbawiony jest składników, które mogą być groźne nie tylko dla grzybów, ale i samych roślin, jak i ludzi. Co ważne, chroni rośliny bez żadnego okresu karencji, zawarty w preparacie Polyversum WP grzyb Pythium oligandrum nie jest w żaden sposób szkodliwy dla środowiska. Oprysk preparatem na owoce bezpośrednio przed ich zebraniem to dobry sposób na wydłużenie ich przechowywanie, są one odporne na infekcje i pleśń. Skutecznie sprawdza się w zwalczaniu szarej i czarnej pleśni, plamistości liści i innych chorób, wywołanych przez grzyby. Polyversum WP sprawdzi się w każdych warunkach, można go więc przez cały sezon, nawet kilkukrotnie w okresie wegetacji roślin.

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJak rozwiązywać wspólne problemy sadowników?
Następny artykułNowy szkodnik sosen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.