Strona główna Tagi Iba

iba

Czarna porzeczka. Konieczna jest współpraca z przetwórcami

Jakie są wrażenia z wizyty w Polsce przedstawicieli IBA (International Blackcurrant Association), która odbyła się w dniach 27-29 czerwca 2017 r.? Jak postrzegają oni produkcję czarnej porzeczki w naszym kraju na tle innych państw? Co wg nich powinniśmy zmienić, aby poprawić sytuację producentów i podnieść ceny owoców?
 

Czarne porzeczki na Lubelszczyźnie. Wizyta przedstawicieli IBA

Lubelszczyzna to polskie zagłębie uprawy czarnej porzeczki. Odwiedzenie tutejszych plantacji pozwala ocenić jak zapowiada się tegoroczny sezon. Z tej okazji skorzystali przedstawiciele delegacji IBA (International Blackcurrant Association), czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Czarnej Porzeczki, którzy w dniach 27-29 czerwca gościli w Polsce. Wizytowali oni plantacje położone w okolicach Lublina i Nałęczowa, a także odwiedzili firmę Weremczuk, produkującą kombajny do zbioru owoców miękkich.
 
 

Po konferencji IBA

6. czerwca uczestnicy IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA zakończyli pobyt w Polsce. Polska wywarła na nich ogromne wrażenie, byli zachwyceni tematyką konferencji, możliwością wymiany poglądów, polskimi plantacjami porzeczki czarnej ale i okolicą Białowieży, żubrami, Puszczą, krajobrazem i ….regionalnymi posiłkami.

Maszyny do porzeczek

4 czerwca, trzeciego dnia IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA miały miejsce prezentacje maszyn przydatnych do pielęgnacji i zbioru porzeczek.

IBA: To już trzeci dzień obrad (II)

Kontynuujemy przegląd wczorajszych (4 czerwca) wystąpień na IV MIędzynartodowej Konferencji Porzeczkowej, która obradowała w Białowieży.

IBA: To już trzeci dzień obrad

Ochrona porzeczki czarnej do łatwych nie należy z uwagi na niewielką liczbę zarejestrowanych w tym celu preparatów. W walce ze szkodnikami konieczne jest prowadzenie lustracji, a wykonywanie zabiegów przeprowadzać należy dopiero po przekroczeniu progu szkodliwości przez danego szkodnika. W ochronie przed chorobami warto wykorzystywać metody agrotechniczne, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Wczoraj, 4 czerwca - w trzecim dniu Konferencji przeważały tematy związane z ochroną roślin.

Zmiany w IBA

2 czerwca, pierwszego dnia IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej IBA w Białowieży odbyło się posiedzenie zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. International Blackcurrant Association IBA), podczas którego przeprowadzono wybory nowego zarządu organizacji, gdyż kadencja poprzedniego się kończyła.

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (IV)

Według danych GUS (różnią się od danych IBA) uprawa porzeczki czarnej w Polsce prowadzona jest na 34 tys. ha, a zbiory w 2013 r. wyniosły 146 tys. ton. Gros plantacji stanowią, nie większe niż 10 ha. Jednak im mniejsza plantacja, tym niższe osiąga plony. Na plantacjach o powierzchni 10-20 ha osiągane są plony na poziomie 7,2 t/ha, na plantacjach powyżej 20 ha znowu niższe - 6,6 t/ha - stwierdził w swoim wystąpieniu dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (III)

Produkcja porzeczki czarnej w Polsce jest uzależniona od warunków pogodowych, a światowa produkcja jest uzależniona od produkcji europejskiej. W Polsce w ostatnich latach nie nastąpił znaczny wzrost produkcji tych owoców, bo zaledwie o ok. 10%. w Innych krajach wzrost był znacznie większy.

Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości (cz. II)

Hasłem IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej jest: „Zwykłe owoce, niezwykłe możliwości”. Polska została wybrana na organizatora tegorocznej konferencji z uwagi na pozycję lidera w produkcji tych owoców na świecie. Obecna konferencja jest największa z dotychczas organizowanych - przybyło na nią z całego świata 250 osób związanych z branżą.