Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy
Dorobek publikacyjny nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne
Kapituła Nagrody Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, w IV edycji konkursu w 2021 roku, przyznała Pani dr hab. Mirosławie Cieślińskiej, prof. IO, Nagrodę Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego za dorobek publikacyjny polskiego naukowca – członka Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.
Hodowla i ochrona prawna odmian
Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach prowadzi hodowlę twórczą odmian roślin sadowniczych. Celem tej działalności jest tworzenie i wprowadzanie do produkcji nowych odmian, lepszych od znajdujących się w uprawie. Prace hodowlane obejmują drzewa owocowe takich gatunków, jak jabłoń, śliwa, wiśnia i czereśnia; podkładki wegetatywne dla jabłoni, a także rośliny jagodowe, jak porzeczka czarna, agrest, malina, truskawka, świdośliwa i borówka wysoka (program badawczy od stycznia 2021 r.). Na rozmnażanie, jak i sprzedaż materiału szkółkarskiego odmiany chronionej wyłącznym prawem do odmiany wymagana jest zgoda hodowcy (właściciela) odmiany chronionej prawnie.
Szkolenia „Integrowana Ochrona Roślin”
W ramach poddziałania 2.3 „Wsparcie dla szkolenia doradców” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarła umowę z Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie oddział
w Radomiu (lider projektu) oraz partnerami konsorcjum: Instytutem Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, Instytutem Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach, na realizację projektu, którego celem było przeprowadzenie szkoleń pt. „Integrowana Ochrona Roślin”.
Wegetatywne rozmnażanie rabarbaru
Rabarbar jest przykładem rośliny o licznych, korzystnych właściwościach i zastosowaniach, która przez wiele lat była w Polsce niedoceniana, a w ostatnim czasie cieszy się rosnącym zainteresowaniem konsumentów, przemysłu spożywczego, a także farmaceutycznego.
Doświadczenia z akwaponiką
Uprawa bezglebowa roślin na pożywkach wodnych – hydroponika - jest już znana i coraz powszechniej stosowana w tych rejonach świata, gdzie brakuje stanowisk pod uprawę roślin. W takich uprawach sprawdzają się szczególnie dobrze niektóre gatunki warzyw, zioła, kwiaty i truskawki.
Analizy niezbędne do prawidłowego określenia potrzeb nawozowych
Sezon wegetacyjny zbliża się wielkimi krokami. Pierwsze prace w sadach i na plantacjach obejmują przede wszystkim dostarczenie glebie składników pokarmowych w formie nawożenia doglebowego. Tego, czy i jakich składników w glebie brakuje nie można ocenić "na oko". Z pomocą przychodzą metody analityczne. Próbki pobrane z pola dostarcza się do laboratorium.
Wyróżnienie za wdrażanie postępu w rolnictwie!
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Grzegorz Puda – przyznał wyróżnienie profesorowi dr hab. Piotrowi Sobiczewskiemu z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Nowe, lepsze warzywa dla konsumentów
W laboratorium Pracowni Biologii Ogólnej Instytutu Ogrodnictwa - PIB prowadzone są doświadczenia z wykorzystaniem metod biotechnologicznych do przyśpieszenia procesów hodowlanych roślin.
Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń
Pod takim hasłem w całej Polsce przez dwa lata odbywały się działania edukacyjne i upowszechnieniowe skierowane do rolników i doradców rolniczych. Celem było propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności gleby i sposobów jej ochrony.
Tylko łączenie metod przynosi efekty w zwalczaniu pędraków
Spośród kilku gatunków szkodników, których stadia larwalne żyją w glebie, najbardziej powszechnym jest chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha). Problem z pozbyciem się tego szkodnika z upraw jest ogromny, szczególnie w kontekście wycofania środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos - substancji owadobójczej należącej do grupy związków fosforoorganicznych, neurotoksyny, jak np. Dursban 480 EC. Jak zatem pozbyć się pędraków z gleby?