Strona główna Tagi Kontrola fitosanitarna

kontrola fitosanitarna

Import określonych roślin bonsai z Japonii

Import z Japonii do Unii Europejskiej roślin iglastych, m.in. takich rodzajów jak cyprysik, jałowiec, sosna jest zabroniony.

Eksport jabłek do Tajwanu

Tajwan jest kolejnym krajem trzecim, do którego na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych będą wkrótce eksportowane polskie jabłka.

Co PIORiN zrobił w 2018 r.?

Analiza zadań wykonanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) w 2018 r., uzyskanych rezultatów oraz odnotowanych problemów są głównym tematem dwudniowej narady Głównego Inspektora z wojewódzki inspektorami ochrony roślin i nasiennictwa, która odbywa się w Łańcucie (woj. podkarpackie).

W obawie przed reeksportem

Inspektorzy rosyjskiego Rossielhoznadzoru konsekwentnie tropią zalewający Rosję nielegalny import produktów spożywczych. Sporo zajęcia przysparza im dywersja ze strony partnerów z Unii Euroazjatyckiej i najbliższych geograficznie, zaprzyjaźnionych z Rosją państw.

Mniejsze kontrole w imporcie pomidorów z Maroka

Komisja Europejska wprowadziła zmiany w sposobie w jakim przeprowadzane są kontrole fitosanitarne importowanych pomidorów z Maroka na terytorium UE. Nowe zasady weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. 

Kary za handel niedozwolonymi produktami mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie

Taka jest propozycja Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przekazana w lipcu do Ministerstwa Rolnictwa Rosji. W uzasadnieniu swojego wniosku władze Rossielhoznadzoru wskazują, że obecnie obowiązujące stawki kar nie są efektywne. Ogólnie rzecz ujmując kary są wymierzone w sprowadzających do Rosji owoce i warzywa niebezpieczne dla zdrowia i handlujących nimi. W dobie sankcji i kontrsankcji niebezpieczne stały się dla zdrowia Rosjan wszystkie te produkty sprowadzane nielegalnie z krajów objętych embargiem.

Certyfikaty e-Phyto

Kwatera główna agendy ONZ ds. wyżywienia (FAO) zakomunikowała zamiar przetestowania elektronicznego certyfikatu fitosanitarnego. Pilotażowy program ma trwać 3-6 miesięcy. Celem jego jest sprawdzenie systemu kontroli fitosanitarnej, działanie węzła systemu i harmonizacja systemów krajowych, wymiany tej formy dokumentów przez służby państwowe za pośrednictwem huba e-Phyto.