Eksport jabłek do Tajwanu

Tajwan jest kolejnym krajem trzecim, do którego na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych będą wkrótce eksportowane polskie jabłka.

Na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, od 9 do 12 września 2019 r. został przeprowadzony audyt przez Biuro ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny (BAPHIQ) Tajwanu w sadach oraz miejscach pakowania i przechowywania jabłek, zarejestrowanych w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa ze względu na eksport owoców na rynek tajwański. Kontrola miała na celu sprawdzenie realizacji wymagań fitosanitarnych Tajwanu przed uruchomieniem eksportu owoców z Polski ze zbioru 2019.

Przedmiotem eksportu z tegorocznego zbioru będą mogły być wyłącznie jabłka, wyprodukowane w sadach oraz przechowywane i pakowane w miejscach zarejestrowanych w PIORiN przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego na potrzeby eksportu na ten rynek.
Producenci, zainteresowani eksportem jabłek na Tajwan w przyszłym sezonie powinni:

  • Zarejestrować produkcję owoców do dnia 30 kwietnia 2020 r. Rejestracji dokonują oddziały wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa. Listy zarejestrowanych podmiotów Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest zobowiązany do przekazania BAPHIQ najpóźniej do dnia 10 czerwca każdego roku.
  • Prowadzić produkcję jabłek w systemie integrowanej produkcji roślin (IP).
  • Prowadzić w sadzie kontrolę na obecność owocówki jabłkóweczki z wykorzystaniem pułapek feromonowych wraz z zapisami wyników kontroli oraz stosowanych zabiegów zwalczania szkodnika.

Szczegółowe wymagania na stronie PIORiN

źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPestkowe na Tajwanie
Następny artykułPomoc dla gospodarstw poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.