Strona główna Tagi Ośrodki doradztwa rolniczego

ośrodki doradztwa rolniczego

XII Jesienna Giełda Ogrodnicza

Jak co roku, w weekend na przełomie września i października Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Ogrodniczego zorganizował Jesienną Giełdę Ogrodniczą. Impreza ma już 12 letnią tradycję. Oprócz popularnego wśród mieszkańców regionu kiermaszu ogrodniczego jest ona miejscem spotkania producentów różnych specjalności ogrodniczych współpracujących z Ośrodkiem oraz wojewódzkich władz samorządowych i administracyjnych.

Na wsparcie doradztwa

Polscy rolnicy w bieżącym roku będą mieli możliwość składania wniosków na wiele działań wspieranych ze środków pomocowych Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego. W pierwszym kwartale tego roku odbędzie się, między innymi, nabór na działanie „Wsparcie korzystania z usług doradczych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

11. Jesienna Giełda Ogrodnicza w Boguchwale

Pierwszy weekend października to w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale tradycyjny termin Jesiennej Giełdy Ogrodniczej. Jest to największe branżowe spotkanie w regionie odwiedzane przez tysiące zainteresowanych ogrodnictwem i obstawiane przez blisko 200 firm oferujących ogrodnictwu swoje produkty i usługi. Wczoraj zakończyła się jedenasta edycja tej  imprezy.

Wzrosną wydatki na doradztwo rolnicze

Finansowanie doradztwa rolniczego w 2017 r. będzie wyższe niż dotychczas - zapowiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Od 20 sierpnia br. Ośrodki Doradztwa Rolniczego są pod nadzorem ministerstwa rolnictwa. Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które wcześniej podlegały marszałkom województw, były finansowane głównie z budżetu państwa poprzez ministerstwo rolnictwa. Dysponowali nimi marszałkowie województw. W 2016 r. dotacja dla ODR-ów wyniosła łącznie 178,5 mln zł, z czego 2,8 mln zł pochodziło, jak zaznaczył minister, od samorządów.
 

Ośrodki Doradztwa Rolniczego podlegają ministrowi rolnictwa

Od 20 sierpnia br. wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego (ODR) podlegają ministrowi rolnictwa, wcześniej były one w gestii marszałków województw. W skład rad działających przy ODR-ach wejdzie dodatkowo przedstawiciel resortu rolnictwa.

Prezydent podpisał ustawę o Ośrodkach Doradztwa Rolniczego

Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą nadzorowane przez ministerstwo rolnictwa, a nie samorządy wojewódzkie - zakłada podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o jednostkach doradztwa rolniczego. System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.