Strona główna Tagi Pestycydy

pestycydy

Nowe standardy w produkcji żywności

Komisja Europejska opublikowała 20 maja 2020 roku Strategię "od pola do stołu" na rzecz sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego (F2F). Dokument jest kluczowym elementem europejskiego porozumienia w sprawie ochrony środowiska (European Green Deal). Celem strategii jest całościowa zmiana podejścia do produkcji żywności, a także wyznaczenie w tym zakresie światowego standardu.

Czy „miejski” miód jest czysty?

Jesień to czas zbiorów. Ciesząc się darami natury, zwykle oceniamy nie tylko ich ilość, ale też jakość. Przebadano jakość miodu z eksperymentalnej pasieki miejskiej GIORiN, zlokalizowanej przy Centralnym Laboratorium w Toruniu.

Czy żywność jest skażona pestycydami?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport dotyczący pozostałości pestycydów w żywności dostępnej w Europie. Wyniki badań obejmują ponad 84,5 tys. próbek żywności z 28 państw Unii Europejskiej. To kolejny rok, w którym ponad 96 proc. przebadanych próbek spełniło bardzo rygorystyczne normy określone w przepisach.

Pozostałości pestycydów we francuskich produktach

Francuska organizacja pozarządowa Generations Futures opublikowała raport z pięcioletnich badań owoców i warzyw prowadzonych pod zwierzchnictwem Generalnej Dyrekcji ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (DGCCRF).

Handel międzynarodowy pestycydami rośnie

W latach 2007-17 światowy import pestycydów rósł w średnim tempie prawie 7% rocznie i dane wskazują na to, że taka tendencja utrzyma się w najbliższych latach.

Pestycydy to leki dla roślin

Pestycydy stosowane w rolnictwie, czyli środki ochrony roślin, to nic innego jak leki dla rośliny. Tymczasem wokół nich narosło wiele mitów, a nie ma się czego obawiać – podkreśla Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Truskawki: akcja – reakcja. A nas wyniki nie zaskakują…

Zgodnie z zapowiedzią z 11.05., portal wp.pl przeprowadził własne badania truskawek na obecność pozostałości środków ochrony roślin (NDP) na/w owocach. Uzyskane wyniki podsumował w tytule kolejnego tekstu opublikowanego w tym medium: „Sprawdziliśmy, czy w polskich truskawkach są pestycydy. Wyniki zaskakują”.

W Czechach znów polskie jabłka z pestycydami

Jak podaje Czeska Państwowa Inspekcja Rolna i Żywnościowa (SZPI) w Ołomuńcu w sklepie Makro Cash&Carry wykryto jabłka z przekroczoną normą na środki ochrony roślin. Chodzi dokładnie o pochodzące z Polski jabłka odmiany Gloster.

Na ratunek pszczołom – otwarta konferencja w Krakowie

Co szkodzi pszczołom? Jak możemy je ratować przed chorobami, pestycydami i metalami ciężkimi? Naukowcy zapraszają 14 i 15 października do Krakowa na otwarte wykłady i warsztaty poświęcone zagrożeniom, na jakie pszczoły są narażone w naturalnym środowisku.

O pestycydach bez polityki

- Jeśli zdecydujemy, że nasz system bezpieczeństwa żywnościowego jest oparty na dowodach naukowych, to musimy podążać za tymi dowodami, a nie atakować je z powodów politycznych – apelował Vytenis Andriukaitis, Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności podczas spotkania w Warszawie, które odbyło się 27 października w ramach „Dialogu Obywatelskiego”, cyklu otwartych debat Komisji Europejskiej.