O przerzedzaniu zawiązków pod koniec opadania płatków kwiatowych

Najpierw jednak kilka słów ostrzeżenia - według najnowszej prognozy pogody w rejonach sandomierskim i lubelskim we wtorek rano (6 maja) mogą wystąpić przymrozki od -2,9 do – 3,5°C. W rejonie Grójca i Sochaczewa mają one wystąpić w niedziele rano i we wtorek. W związku z należy wykonać zabiegi nanoszące produkt algowy (Santaura Pro Plus, lub Basfoliar Activ lub Fertileader lub Goemar BMo itp.) + Chelat Zn (dawka polecana przez producenta nawozu).
 
Możliwości przerzedzania 
 
I.  Program przerzedzania zawiązków oparty  o ATS (tiosiarczan amonu) 
Na rynku polskim dostępny jest 98%-wy  tiosiarczan amonu. 
Dawka: 12 kg/ha ATS –u w 400-500 l wody i na hektar. Jednak z doświadczenia własnego jak i wielu innych sadowników wynika, że oczekiwany skutek można uzyskać po zastosowaniu 10-12 kg ATS  u na 500 l wody na hektar. Zabieg koniecznie należy wykonać w godzinach dopołudniowych, przy silnej operacji słonecznej i w zakresie temperatur od 15o o 25oC.
Termin: Należy bardzo precyzyjnie wybrać termin wykonania zabiegu! Najogólniej mówiąc jest to okres, kiedy płatki kwiatów królewskich zaczynają zasychać od brzegów i opadać, a kwiaty z okółka bocznego dopiero co się rozwinęły. W wyniku zabiegu  bowiem palone są kwiaty z okółka bocznego (zanim zostaną zapłodnione), a bardzo młode zawiązki jabłek i gruszek powstałe z kwiatów królewskich pozostają na drzewach. Kolejny identyczny zabieg możemy zastosować nie wcześniej jak za 3 dni!
Uwagi do stosowania ATS-u:
a. Zabieg wykonujemy  w dzień słoneczny, w godzinach dopołudniowych, ale bezwzględnie koniecznie na suche rośliny (inaczej poparzymy je);
b. Wykonując zabieg należy pamiętać, by wjeżdżać w co drugie międzyrzędzie, tak by nie nakładać cieczy roboczej na siebie (z poprzedniego przejazdu);
c. Jeśli zachodzi taka potrzeba w danym sezonie, zabieg można wykonać dwu lub trzykrotnie, należy jednak pamiętać, by pomiędzy zabiegami były co najmniej 3 dni przerwy.
Ten program przerzedzania ma same zalety:
1. Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich na starszym drewnie);
2. Nie dopuszczamy lub bardzo mocno ograniczamy zawiązanie owoców ze słabszych kwiatów;
3. Pobudzamy liczniejsze zakładanie pąków kwiatowych na rok następny;
4. Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców.
         
II.    Program – mieszanina mocznika i Pomonitu Super 050 SL
Dawka: 1,5% roztwór  mocznika (15 kg mocznika na 1000 l wody) z  0,020 do 0,045 % (0,2-0,45  l/1000 l wody) Pomonitu Super 050 SL. Na przykład:  od 0,2 l/1000 l wody dla ‘Idareda’, ‘Topaza’, ‘Jestera’; dla ‘Pinovy’ – 0,3-0,35 l/1000 l wody;  do 0,45 l/1000 l wody dla ‘Gali’ czy ‘Golden Deliciousa’.
Termin: Zabieg należy wykonać tuż po kwitnieniu, tzn. wówczas kiedy ok. 80% płatków kwiatowych już opadnie.  Zabieg wykonany 2-3 dni później nie przyniesie spodziewanych efektów.
Ilość cieczy roboczej: 1000 do 1500 l cieczy na hektar.
Program szczególnie przydatny dla odmian drobnoowocowych, ze względu na fakt dużego wpływu na zwiększenie średnicy owoców (do 20%).  Z tego też względu nie jest wskazane stosowanie tego programu dla odmian z grupy ‘Jonagolda’, ‘Glostera’ czy ‘Ligola’.
Zalety:
1)    Jest to jedyny program, który możemy stosować w lata z zimnymi wiosnami, tzn. takimi, gdy temperatury w trakcie dnia są niższe od 16oC.
2)    Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich na starszym drewnie);
3)    Pobudzamy liczniejsze zakładanie pąków kwiatowych na rok następny;
4)    Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców.
Wada:
Sadownikom z zamiłowania jak najbardziej ten program polecam (jest bardzo skuteczny), jednak odradzam wchodzenie do tak potraktowanego sadu sadu w ciągu 4-5dni bezpośrednio po zabiegu.  Sad wygląda jak spalony, wszystkie liście są zwiędnięte, zdaje się, że drzewa płaczą! Więc lepiej tego nie widzieć…  Jednak po kilku dniach wszystko powraca do normy,  liście ponownie nabierają turgoru. Tak właśnie sad powinien zareagować!
 
Kolejne programy przerzedzana zawiązków jabłoni i grusz są oparte na preparatach zawierających Etefon. Do wyboru mamy jeden z dwu preparatów: Ethrel 480 SL lub Agrostym 480 SL.
III. Program etefonowy 1
Dawki:  stosuje się jeden z wyżej wymienionych preparatów w dawce od 0,4 l/1000l wody (dla Jonagoldów) i do 0,6 l/1000 l wody (dla ‘Glostera’ czy ‘Lobo’). Dla ‘Ligola’ dawkę różnicujemy w zależności od ilości owoców (obfitości kwitnienia!). Kwitnienie mniej obfite=niższa dawka etefonu i odwrotnie).
Termin: Tuż po przekwitnięciu kwiatów królewskich, tzn. tuż po opadnięciu około 80% płatków kwiatowych. Zabieg wykonany 2-3 dni później nie przyniesie spodziewanych efektów!
Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l na hektar.
Warunki pogodowe podczas zabiegu: Bezwzględnie wymaga się, by temperatura w trakcie zabiegu i w kilku godzinach po nim, wynosiła od 18oC do 24oC, a operacja słoneczna musi być bardzo silna.
Jest to program, który polecam szczególnie do przerzedzania odmian wielkoowocowych z tendencją do przemienności owocowania. Zwiększa on dodatkowo ilość pąków kwiatowych na kolejny rok. Nie polecam go do przerzedzania zawiązków odmian ‘Šampion’, ‘Pinova’ i ‘Golden Delicious’, ponieważ często znaczna część ich zawiązków pozostaje później na drzewie w postaci tzw. „pigmejów”, a drzewa możemy trwale „uśpić” – przestaną rosnąć.
Ten program przerzedzania ma niemalże same zalety:
1. Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich na starszym drewnie);
2. Nie dopuszczamy do zawiązania lub bardzo mocno ograniczamy zawiązanie owoców ze słabszych kwiatów;
3. Pobudzamy liczniejsze (o około 30%) zakładanie pąków kwiatowych na rok następny;
4. Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców;
5. U wszystkich odmian (poza ‘Ligolem’) unikamy przemienności owocowania;
6. U odmian silnie rosnących etefon ogranicza wzrost pędów wegetatywnych.
Wady:
Praktyka wykazuje, że po czterech latach stosowania tego programu, należy zrobić roczną przerwę, ponieważ zwykle w piątym roku jego prowadzenia  jabłka są nienaturalnie spłaszczone.
IV. Program etefonowy 2
Dawki:  Ethrel 480 SL lub Agrostym 480 SL w dawce 0,25 l na 1000 l wody + od 0,25 l/1000 l wody (np. dla odmian z grupy ‘Jonagolda’)  do 0,40 l/1000 l wody (np. dla odmiany  ‘Gloster’,  ‘Boskoop’ czy ‘Lobo’) + Pomonit Super 050 w dawce zależnej od stopnia reakcji odmiany na chemiczne przerzedzanie). Po 14 dniach należy zastosować Etrel 480 SL lub Agrostym 480 SL w dawce  0,2 l/1000 l wody, a po kolejnych 14 dniach 0,15 l/1000 l wody.             
Ten program również polecam szczególnie do przerzedzania grupy odmian wielkoowocowych z tendencją do przemienności owocowania. Zwiększa on dodatkowo ilość pąków kwiatowych na kolejny rok. Nie polecam go do przerzedzania zawiązków odmian ‘Šampion’, ‘Pinova’ i ‘Golden Delicious’, ponieważ często znaczna część zawiązków  tych odmian pozostaje później na drzewie w postaci tzw. „pigmejów”, a drzewa możemy trwale „uśpić” (przestaną rosnąć).
Termin I zabiegu: Tuż po opadnięciu około 80% płatków kwiatowych.
Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l na hektar .
Warunki pogodowe w trakcie zabiegu: Bezwzględnie wymaga się by temperatura w trakcie zabiegu i w kilku godzinach po nim, wynosiła od 16oC do 24oC, a i operacja słoneczna powinna być silna.
Ten program ma podobne zalety, jak poprzedni:
1. Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich na starszym drewnie);
2. Pobudzamy liczniejsze (o około 30% większe) zakładanie pąków kwiatowych na rok następny;
3. Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców;
4. U wszystkich odmian (poza ‘Ligolem’) unikamy przemienności owocowania;
5. U odmian silnie rosnących etefon ogranicza wzrost pędów wegetatywnych.
Wady:
Podobnie jak w  wyżej omawianym programie etofonowym 1, po czterech latach ciągłego stosowania należy przerwać przynajmniej na 1 rok stosowanie Etrelu 480 SL lub Agrostymu 480 SL, by uniknąć nadmiernego spłaszczenia jabłek.
V. Przerzedzanie Pomonitem Super 050 SL 
Jest to preparat zawierający 50g kwasu 1-naftylooctoego w 1 l. Ten regulator wzrostu został wprowadzony tuż przed wycofaniem Pomonitu Extra i ma go zastąpić.
Termin: W kwaterach z odmianami wczesnymi zabieg wykonać pod koniec opadania płatków kwiatowych (minimum 80% opadłych płatków kwiatowych). W kwaterach z odmianami późnymi można go opóźnić o  2 do 3 dni.
Dawka: od 0,25 l/1000 l wody (‘Idared’, ‘Topaz’, ‘Jonagold’, ‘Jester’)  do 0,40 l/1000 l/ha (dla ‘Golden Deliciousa’, ‘Gali’,  ‘Elise’, ‘Glostera’, ‘Lobo’, ‘Ligola’). 
Ilość cieczy roboczej: od 1000 do 1500 l wody na hektar sadu.
 
Warunki pogodowe podczas zabiegu: Zabieg należy wykonać w godzinach około południowych, tak by w czasie jego wykonywania i przez 5-6 godzin po zabiegu temperatura nie była niższa niż 16oC i nie wyższa niż 24oC.
Uwaga: Działanie Pomonitu Super 050 SL wspomaga dodatek Atpolu w stężeniu 0,25%.
Zalety:
1. Na drzewach pozostają nam najczęściej najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich na starszym drewnie);
2. Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców;
3. Zacznie ograniczamy tendencje do przemiennego owocowania niektórych odmian.
 
Adam Fura, ŚODR O/ Sandomierz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonkurs Syngenta Photography Award
Następny artykułRolnictwo w budżecie Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.