Strona główna Tagi Rośliny rabatowe
Tag:

rośliny rabatowe

„Złote” rośliny

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect ogłosiła zwycięzców konkursu o Złoty Medal tego stowarzyszenia. Medalistki są innowacyjnymi odmianami, charakteryzującymi się wysokimi walorami ozdobnymi i niezawodnością w uprawie.

Perowskia

Do rodzaju perowskia (Perovskia) należy 7–12 gatunków, które zaliczane są do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W stanie naturalnym występują w Azji, aż po Himalaje. Spośród kilku gatunków na skalę handlową uprawiana jest perowskia łobodolistna (P. atriplicifolia).

Kwiatowe fajerwerki

Płomyk Drummonda (Phlox drummondii) to bardzo atrakcyjny jednoroczny gatunek z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Ta niewielka roślina, osiągająca – w zależności od odmiany – wysokość 15–40 cm, chętnie sadzona jest na rabatach oraz w pojemnikach tarasowych.

Tawułka

Do rodzaju tawułka (Astilbe) należy od 12 do 35 gatunków, które zaliczane są do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W stanie naturalnym występują one w Ameryce Północnej i w Azji. Na skalę handlową uprawianych jest kilka z nich, m.in. tawułka Arendsa (A. x arendsii), tawułka chińska (A. chinensis) oraz tawułka japońska (A. japonica).

Bodziszek czerwony

Do rodzaju bodziszek (Geranium) zalicza się około 400 gatunków roślin wieloletnich zielnych, dwuletnich i jednorocznych, które należą do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). W stanie naturalnym występują w strefie klimatu umiarkowanego, zwłaszcza na półkuli północnej. Spośród około 80 gatunków uprawianych jako rośliny ozdobne na uwagę zasługuje bodziszek czerwony (G. sanguineum).

Aster alpejski

Do rodzaju aster (Aster) zalicza się, w zależności od ujęcia systematycznego, od 180 do 613 gatunków roślin wieloletnich zielnych, rzadziej jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie naturalnym występują na całym świecie, z wyjątkiem Australii. Wśród licznych uprawianych gatunków na uwagę zasługuje najwcześniej kwitnący aster alpejski (A. alpinus).

Najładniejsza bergenia

Niemieckie stowarzyszenie producentów bylin Bund Deutscher Staudengärtner zapytało czytelników „Mein schӧner Garten”, jednego z najpoczytniejszych czasopism ogrodniczych na tamtym rynku, która odmiana bergenii (Bergenia sp.) jest ich zdaniem najładniejsza i najbardziej wartościowa.

Pierwiosnek ząbkowany

Do rodzaju pierwiosnek (Primula) zalicza się około 500 gatunków roślin wieloletnich zielnych, rzadziej jednorocznych, które należą do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Występują głównie w Europie i Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym, najliczniej w Chinach i Himalajach. Wśród licznych uprawianych gatunków na uwagę zasługuje pierwiosnek ząbkowany (P. denticulata).

Gęsiówka kaukaska

Do rodzaju gęsiówka (Arabis) zalicza się około 120 gatunków roślin wieloletnich zielnych, dwuletnich i jednorocznych, które należą do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W stanie naturalnym występują w strefie klimatu umiarkowanego w Europie i Azji, Ameryce Północnej, nieliczne gatunki można spotkać w Afryce Północnej. Wśród nich najpopularniejsza jest gęsiówka kaukaska (A. alpina L. subsp. caucasica Willd., syn. A. caucasica Willd.).

Jasnota plamista

Do rodzaju jasnota (Lamium) zalicza się około 40–50 gatunków roślin wieloletnich  zielnych i jednorocznych, które należą do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).  W stanie naturalnym występują w Europie, północnej Afryce, w rejonie od  Morza Śródziemnego po Azję Mniejszą i Iran. Wśród nich najpopularniejsza jest  jasnota plamista (L. maculatum).

Ostatnie artykuły

Ryby w szklarni?

Dlaczego by nie? – Jeśli czują się tam jak ryba w wodzie… O tę właśnie wodę chodzi, dokładnie: o jej temperaturę.

Mikrorozmnażanie w makroskali

Firma Plantin sp. z oo spółka komandytowa – do niedawna jeszcze Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab zaprosiła swoich kontrahentów i przyjaciół z branży do nowego laboratorium in vitro. „Techniczny rozruch” inwestycji miał miejsce pod koniec ubiegłego roku, 11 maja zaproszeni goście mogli się przyjrzeć pracy ludzi i funkcjonowaniu obiektu pracującego już z pełną technologiczną sprawnością.

Komunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 21.05.2019

Krzysztof Gasparski w najnowszym komunikacie sadowniczym.