„Złote” rośliny

Lepnica pnąca ‘Sibella Carmine’
Lepnica pnąca ‘Sibella Carmine’ - mat. pras. Fleuroselect
Międzynarodowa organizacja Fleuroselect ogłosiła zwycięzców konkursu o Złoty Medal tego stowarzyszenia. Medalistki są innowacyjnymi odmianami, charakteryzującymi się wysokimi walorami ozdobnymi i niezawodnością w uprawie.

Jury nagrodziło trzy rośliny, których materiał wyjściowy będzie dostępny dla producentów w tym roku, natomiast na rynku detalicznym zwyciężczynie konkursu pojawią się w 2020 r.

Jastrun (Leucanthemum x superbum) ‘Madonna’ (hodowca: PanAmerican Seed) stanowi mocną konkurencję dla rozmnażanych przez sadzonki odmian tego gatunku. Jastrun Madonna tworzy bardzo wyrównane we wzroście i kwitnieniu rośliny, które dobrze się krzewią i obficie kwitną w pierwszym roku uprawy od lata do wczesnej jesieni (kwiaty języczkowate są białe, rurkowate – żółte). Bylina ta może być uprawiana w pojemnikach, ale stworzy piękny efekt również w ogrodach i na terenach zieleni miejskiej. Jastrun Madonna jest łatwy w uprawie, rośliny charakteryzują się pożądanym wigorem, ale zachowują zwarty pokrój.

Jastrun Madonna – mat. pras. Fleuroselect

Lepnica pnąca (Silene pendula) ‘Sibella Carmine’ (hodowca: Van Hemert & Co) może być ciekawym dodatkiem do wczesnowiosennego asortymentu roślin balkonowo-rabatowych. Ta tworząca regularne „kule” obsypane intensywnie różowymi, podwójnymi kwiatami roślina może być uprawiana w cyklu dwuletnim, z przezimowaniem (pod nieogrzewanymi osłonami, razem z bratkami i wiosennymi bylinami), lub jednorocznym. Jej obfite i wczesne kwitnienie przyciągnie też uwagę klientów w punktach sprzedaży. Lepnica pnąca ‘Sibella Carmine’ najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach, ale sprawdzi się też jako roślina okrywowa w ogrodach.

Lepnica pnąca ‘Sibella Carmine’
Lepnica pnąca ‘Sibella Carmine’- mat. pras. Fleuroselect

Nasturcja mniejsza (Tropaeolum minus) ‘Baby Rose’ (hodowca: Takii) wyróżnia się zwartym pokrojem, ciemnoróżowymi kwiatami oraz niedużymi, ciemnozielonymi liśćmi. Dzięki niewielkim wymiarom ta nowa odmiana daje nowe możliwości oferowania nasturcji w „pakach” lub niedużych doniczkach. Poza uprawą pojemnikową roślina ta przydatna jest do sadzenia na większych powierzchniach, m.in. na terenach zieleni miejskiej. Wartością dodaną tej odmiany jest możliwość kulinarnego wykorzystania zarówno jej liści, jak i kwiatów.

Nasturcja mniejsza ‘Baby Rose’
Nasturcja mniejsza ‘Baby Rose’- mat. pras. Fleuroselect

Na podstawie informacji organizacji Fleuroselect

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProgram Ochrony Roślin Warzywnych na 2019 r. przed chorobami i szkodnikami
Następny artykułFundacja Promocji Polskiej Borówki na spotkaniu International Blueberry Organization

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.