Gęsiówka kaukaska

Do rodzaju gęsiówka (Arabis) zalicza się około 120 gatunków roślin wieloletnich zielnych, dwuletnich i jednorocznych, które należą do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W stanie naturalnym występują w strefie klimatu umiarkowanego w Europie i Azji, Ameryce Północnej, nieliczne gatunki można spotkać w Afryce Północnej. Wśród nich najpopularniejsza jest gęsiówka kaukaska (A. alpina L. subsp. caucasica Willd., syn. A. caucasica Willd.).

Gęsiówka kaukaska tworzy kobiercowe kępy o pokładających się, zdrewniałych u podstawy pędach. Osiąga wysokość 10–20 cm. Szare lub szarozielone, pokryte miękkimi włoskami liście zebrane są w przyziemną rozetę. Są one podłużne, odwrotnie jajowate, ząbkowane. Białe kwiaty, o średnicy ok. 1,5 cm, zebrane są w długie grona. Bylina ta kwitnie od marca do czerwca, powtórnie we wrześniu.LITTLE TREASURETM Deep Rose; fot. mat. prasowe Jelitto Staudensamen GMBH


‘Plena’;  fot. P. Czuchaj

Rozmnażanie
Gęsiówka kaukaska może być rozmnażana z siewu lub przez sadzonki pędowe rozetowe, w zależności od odmiany. Jeśli nasiona zostaną wysiane w październiku–listopadzie, kwitnące rośliny otrzyma się w połowie marca, z siewu w styczniu–lutym towar handlowy będzie gotowy w maju, a w wypadku rozpoczęcia produkcji rozsady w sierpniu i do połowy września materiał finalny uzyska się od końca lutego. W 1 g jest 3000–4000 nasion (w zależności od odmiany), a do wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać 1–3 g. Nasiona najlepiej umieszczać po 2–3 szt. w otworze palety rozsadowej. Powinny one być przykryte niewielką ilością wermikulitu, co zapewni odpowiednią wilgotność, warstwa ta nie może być jednak zbyt gruba, gdyż do kiełkowania nasiona wymagają dostępu światła. 

Temperatura podłoża w okresie wschodów, trwających 10–14 dni, powinna wynosić 18–22°C. Po wytworzeniu pierwszych właściwych liści należy ją stopniowo obniżać do 16–18°C i zmniejszać wilgotność wokół roślin. Rozmnażanie przez sadzonki rozetowe najlepiej przeprowadzać w okresie od września do grudnia. Z tych sporządzonych we wrześniu i w październiku kwitnące rośliny można otrzymać już w kwietniu–maju.

Uprawa
Podłoże torfowe polecane do produkcji tych bylin można wymieszać z gliną (15%) z dodatkiem rozluźniającego materiału, np. przekompostowaną korą lub zrębkami (15%). Jego odczyn pH powinien wynosić 5,5–6,5. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 8–9 cm bądź po dwie lub trzy do doniczek 12-centymetrowych. Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu, w dawce 1,5– 3,0 kg/m3. W wypadku młodych okazów po wytworzeniu liści właściwych zaleca się dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi w dawce 75–100 ppm N, a po posadzeniu do doniczek – 130–150 ppm N. Przy nadmiernej wilgotności podłoża i niskiej temperaturze rośliny mogą zamierać. Większość odmian nie wymaga okresu chłodzenia, jednak wpływa on korzystnie na kwitnienie i jakość roślin.

Zastosowanie
Gęsiówka kaukaska znakomicie komponuje się z innymi roślinami, zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Nadaje się do tworzenia grup, do sadzenia na obwódkach rabat, na skarpach i w ogrodach skalnych. Dobrym sąsiedztwem dla niej są: omieg, żagwin, ubiorek wiecznie zielony. Może być również sadzona jako roślina kobiercowa pod wyższymi krzewami i drzewami.


'Snowfix'; fot. mat. prasowe Ernst Benary Samensucht GMBH


Compinkie®; fot. mat. prasowe Ernst Benary Samensucht GMBH

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 3/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonkurs na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską małopolską wieś
Następny artykułZamienić słomę na megawaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.