Strona główna Tagi Szara pleśń

szara pleśń

Komunikat Jagodowy PROCAM 07 z 13.06.2023

Nowy komunikat jagodowy od dr Krzysztofa Gasparskiego (PROCAM) z dnia 13.06.2023 roku. W materiale zalecenia dotyczące plantacji truskawek, malin i porzeczek.

Komunikat jagodowy Bayer – malina, 25.05.2022

Komunikat jagodowy Bayer dla uprawy malin w gruncie otwartym z dnia 25 maja 2022 roku.

Komunikat sadowniczy PROCAM 19 z 19.08.2020

W nowym komunikacie sadowniczym PROCAM Krzysztof Gasparski omawia aktualną sytuację pod względem parcha jabłoni w kontekście chorób przechowalniczych.

Wchodzimy w strategiczny okres ochrony warzyw i ziemniaków jadalnych

Warunki pogodowe w tym roku przyczyniają się do ogromnego zagrożenia plantacji warzyw i ziemniaków jadalnych.

Coraz trudniej rozpoznawać choroby w sadach i na plantacjach

Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi patogenów wywołujących choroby zarówno w uprawach sadowniczych, jak i na plantacjach truskawek. Ich właściwe rozpoznanie pozwoli nam obrać odpowiednią strategię ochrony.

Pogoda sprzyja rozwojowi szarej pleśni

Jest znacznie cieplej, często pojawiają się również opady deszczu, które przyczyniają się do rozwoju chorób grzybowych na plantacjach truskawek, głównie szarej pleśni.

Szara pleśń – zagrożenie dla jabłoni, grusz i innych drzew owocowych

„I znowu przyszedł maj, zamieszał…” Czyżby powtórzyć się miała sytuacja sprzed roku? Po bardzo ciepłym i suchym kwietniu nastał chłodny i deszczowy maj?

FDS Bayer – podsumowanie sadowniczego półrocza

Tegoroczne, polowe spotkanie doradców sadowniczych zrzeszonych w ramach FDS przy firmie Bayer odbyło się tradycyjnie już w Sadowniczej Stacji Badawczej zlokalizowanej w gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Cieślaków w Kozietułach Nowych. Podsumowanie pierwszego półrocza (spotkanie odbyło się 13 czerwca), na podstawie relacji doradców działających we wszystkich rejonach zajmujących się produkcją owoców (z drzew i krzewów), a w efekcie – perspektyw, niestety nie napawa optymizmem… Nastrój poprawiły nieco nowości, które Bayer wprowadzi na rynek od sezonu 2020.

Uzupełnienie: Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2019

Rejestr środków ochrony roślin w lutym został uzupełniony o środki (tabela 1), których w zbliżającym się sezonie można będzie użyć do ochrony roślin sadowniczych.

Malina: rośnie zagrożenie patogenami

Objawy więdnięcia, zasychania i zamierania liści, nekrozy na pędach mogą być spowodowane zarówno czynnikami infekcyjnymi, jak i żerowaniem szkodników. W celu dobrania właściwych skutecznych środków ochrony roślin niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie czynnika biotycznego oraz zastosowanie odpowiedniej metody zwalczania. Decyduje to o sukcesie w ochronie.