Strona główna Tagi Tranzyt

tranzyt

Tranzyt kolejowy i drogowy przez Rosję – dozwolony

Rosja zezwoliła na tranzyt kolejowy i drogowy (ciężarowy) produktów pochodzenia roślinnego objętych embargiem wprowadzonym w sierpniu 2014 roku.

Blokady dróg we Francji problemem dla hiszpańskich eksporterów

Od ostatniego weekendu ruch na wielu francuskich drogach jest ograniczony przez blokady. Ponieważ 94% eksportu owoców i warzyw z Hiszpanii transportowane jest ciężarówkami przez Francję, Fepex (Hiszpańska Federacja Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw) obawia się o jakość tych produktów.

Ruszy tranzyt przez Rosję?

Rząd rosyski rozważa możliwość dopuszczenia tranzytu przez terytorium kraju towarów objętych rosyjskimi kontrsankcjami. Taką deklarację (plan?) przedstawił na konferencji Federalnej Służby Celnej wicepremier rządu Federacji Rosyjskiej Igor Szuwałow.

KN Eurasia Express

Po sześciu miesiącach od uruchomienia serwisu kolejowego KN Eurasia Express, Kuehne+Nagel kontynuuje strategiczne rozszerzenia połączeń. Po raz pierwszy usługi dotyczą również ładunków  z północnego regionu Chin, Japonii, Korei Południowej i krajów Południowo-Wschodniej Azji do lokalizacji w Europie.

Chiny za wodą…

...-pozostaje nucić smętnie polskim sadownikom, którzy liczą na szybki transport swoich jabłek na ten odległy rynek. Na razie pozosją skazani na transport morski. Nie tylko zresztą sadownicy – eksporterzy innych produktów żywnościowych też wiążą nadzieje z Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Tranzyt przez Ukrainę bardziej ograniczony

Dekretem z 1 lipca prezydent W. Putin zaostrzył własny dekret z 1 stycznia bieżącego roku dotyczący warunków tranzytu towarów do Kazachstanu przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Poza rozszerzeniem listy towarów niedopuszczonych do tranzytu ograniczenie objęło również nowy kraj docelowy – Kirgizję.

Negocjacje transportowe

31 marca w Gdańsku rozpoczną się polsko-rosyjskie rozmowy w sprawie porozumienia transportowego na 2016 rok. Obecnie obowiązujące prowizorium kończy się w połowie kwietnia. Co dalej? Kością niezgody jest przewóz towarów z krajów trzecich. Dopóki trwa rosyjskie embargo na produkty żywnościowe, problemy transportowców specjalnie nie dokuczają ogrodnikom, ale kondycją polskich firm transportowych trudno nie być żywotnie zainteresowanym.

Granica, która łączy (?)

Rosyjski Rossielhoznadzor stale odnotowuje napływ nielegalnych produktów żywnościowych na terytorium Rosji poprzez Białoruś. Rosjanie zarzucają Białorusinom, że wwożone z UE produkty po ich przejściu przez białoruskie komory celne (jednocześnie komórki celne Unii Euroazjatyckiej) jeszcze tego samego dnia są opatrywane białoruskimi dokumentami fito i jadą do Rosji.

Mińsk i Astana przetną tranzyt przez Rosję

Siergiej Ławrow - rosyjski minister spraw zagranicznych wyraził zaufanie dla gotowości Kazachstanu i Białorusi, aby zapobiec próbom importu zabronionej żywności z UE do Rosji. Podziękował partnerom. O tym, jak wygląda sytuacja widziana oczyma tychże partnerów oraz rosyjskich służb można przeczytać w naszych wcześniejszych newsach - poniżej oraz z wczoraj.

Białoruś zaprzecza

Wczoraj przed godziną 6:00 powołując się na źródła białoruskie i rosyjskie poinformowaliśmy, że Białoruś wprowadziła kontrolę celną na granicy z Rosją. Oficjalnego komunikatu Mińska w tej sprawie nie było.