Strona główna Tagi Wichury

wichury

Pogoda. Nietypowy rok pełen ekstremalnych zjawisk

Zaczęło się od wiosennych przymrozków, które mocno zniszczyły potencjał plonotwórczy w sadach Europy. Jednak to nie był koniec niszczycielskich działań pogody. To trudny rok dla producentów owoców i warzyw, którym dokuczały gradobicia, wichury, susze i podtopienia. Teraz, wraz z końcem sezonu produkcyjnego nadal nie widać zapowiedzi normalizacji sytuacji.

Alarm pogodowy!

Przed nami pierwszy w tym sezonie orkan - Ksawery, który przyniesie wichury i ulewne deszcze. Porywy wiatru mogą miejscami dochodzić do 100 km/h, a przez to łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Gdzie i kiedy będzie wiało najmocniej?
 

MRiRW: nie ma na razie szacunków start w rolnictwie wywołanych przez wichury

Na razie nie ma szacunków strat wywołanych przez ubiegłotygodniowe burze, gradobicie i nawalne deszcze - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Podkreślił, że obecnie najważniejsze jest naprawa dróg czy budynków gospodarskich.

Ponad tysiąc interwencji strażaków

1048 razy interweniowali w ciągu ostatniej doby strażacy w związku z usuwaniem skutków silnych wichur - poinformował PAP rzecznik komendanta PSP Paweł Frątczak. Najwięcej - w woj. lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Wieczorem i w nocy wiatr może osiągać nawet 100 km/h

Przed nami kolejna bardzo niespokojna doba. Nad północnymi regionami kraju przejdzie głęboki niż, którzy przyniesie nam wichury, ulewy, śnieżyce, gradobicia, a nawet burze. Wiatr może osiągać nawet 100 km/h powodując spore szkody.Niż o imieniu Mikołaj (Niklas) będzie wędrować znad wód południowego Bałtyku przez Pomorze Gdańskie po obwód kaliningradzki między wtorkowym (31.03) popołudniem a nocą z wtorku na środę (31.03/1.04). 
 

Wichury nad Polską: 12 osób rannych, 200 tysięcy bez prądu

Orkan Feliks zapisuje się w Polsce ponuro. Na skutek wiatru osiągającego w porywach nawet 100 km/h doszło do masowych przerw w dostawach prądu do 200 tysięcy odbiorców. Upadające konary i zerwane dachy zraniły co najmniej 12 osób.

Ksawery już w Polsce

3 osoby zginęły, a 5 jest rannych, tysiące domów bez prądu, połamane gałęzie oraz chaos na lotniskach i kolei. To skutki orkanu Ksawery, który przynosi w Polsce wichury i zawieje śnieżne. Wichury osiągają apogeum, które potrwa aż do godzin wieczornych. Do tego czasu porywy zachodniego wiatru mogą osiągać 80-100 km/h, a nad morzem i w górach przekraczać 100 km/h.

Nadchodzą wichury i śnieżyce

Orkan Ksawery od czwartkowego popołudnia przynosić nam będzie wichury i zawieje śnieżne. Porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h.

Dla poszkodowanych przez wichury

Wojewoda mazowiecki przekazał gminom 569,5 tys. zł na wypłatę zasiłków w wysokości do 6 tys. zł dla rodzin poszkodowanych w wichurach na Mazowszu. Władze województwa złożyły też wniosek o kolejne środki z MSW w wysokości 287 tys. zł.