Dni Otwarte firmy Polan w Igołomi

Od piątku do niedzieli włącznie (tj. 22−24 sierpnia) w Igołomi (20 km od Krakowa) odbywała się 6. edycja Dni Otwartych Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego POLAN Sp. z o. o.

Imprezę polową rozpoczął Andrzej Rostworowski, prezes zarządu KHiNO Polan. – Dni Otwarte Polan to dla nas wydarzenie wyjątkowe. Korzystając z formuły spotkania, przedstawiamy bogatą ofertę ponad 150 odmian warzyw i kwiatów. Dni Otwarte to również święto naszej firmy – ponad 150 lat działalności i równie długiej tradycji dostarczania naszym klientom satysfakcji ze zbiorów, czy z niezwykłych walorów estetycznych roślin ozdobnych – mówił A. Rostworowski.

Podczas tegorocznych Dni Otwartych pokazano szeroki asortyment odmian kapusty głowiastej białej. Większość odmian występuje jeszcze pod numerem hodowlanym, jak informują hodowcy, w przyszłym roku będą w obrocie handlowym. Na poletkach kapusty dużą uwagę zwiedzających producentów (w tym z krajów Europy Wschodniej i z Holandi) zwróciły kapusty m.in.: POL MR, POL B MP – pierwsza średnio późna o okresie wegetacji wynoszącym 125-130 dni, druga późna (ok. 135 dni) polecana na rynek warzyw świeżych i przechowywania.

Ponadto można było porównać ze sobą dwie kolejne, bardzo ciekawe kreacje, MC 6174 i MS 991. Ta pierwsza jest o okresie wegetacji 130 dni, jest o 10 dni wcześniejsza od MS 991. Tworzy ładne główki o masie 3-4 kg. Z kolei druga charakteryzuje się wysoką tolerancją na wciornastki, choroby grzybowe i bakteryjne.

Ciekawą propozycją z fasoli zielonostrąkowej jest m.in. POL B 212, średnio późna odmiana o okrągłych, ciemnozielonych strąkach z połyskiem (dł. 12-24 cm, szer. 0,7 cm, bez włókien). Z odmian żółtostrąkowych zarekomendowano m.in. POL B 112 o okresie wegetacji wynoszącym ok. 75 dni. Odmiana jest odporna na antraknozę i bakteriozę.

Spośród bogatego asortymentu ogórków polecano znaną odmianę Grot F1 o owocach krótkich, z jasnozielonymi smugami i średnią liczbą brodawek. Zbierane co drugi dzień mieszczą się w parametrach ogórkach konserwowego. Ciekawie prezentowały się odmiany będące również pod numerem hodowlanym POL 1, POL 2, POL 3, POL 4.

Ciekawą propozycją z odmian pomidorów polowych był Antares F1. Jest to odmiana heterozyjna, bardzo plenna o samokończącym typie wzrostu. Owoce czerwone, kuliste bez piętki. Kreację charakteryzuje duża tolerancja na zarazę ziemniaka.
 
Pięknej gamy astów chińskich (Callistephus chinensis) swój debiut miała odmiana książęca z grupy Rozana (POL I 211) o różowo-białych kwiatostanach. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem oraz dość silnym wzrostem (60-70 cm). Ciekawą propozycją był aster wysoki chryzantemowy (POL I 500).

Więcej informacji na temat tego spotkania w krótce na łamach „Hasła Ogrodniczego”.

Częściowy sklad zespołu firmy KHiNO Polan

Anna Wilczyńska
Fot. A. Wilczyńska

Więcej zdjęć w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki: nie zgadzamy się na propozycje Brukseli
Następny artykułKomisarz ds. rolnictwa 11 września w Polsce na rozmowach o embargu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.