Fasola niepodległości powraca

Fasola niepodległości - biała fasolka z bordowym rytem przypominajacym orła w koronie, która całkowicie zniknęła z upraw w Polsce - ma szanse na powrót do polskiej tradycji rolnej i kulinarnej.
Ta odmiana białej, karłowej fasoli została przez naturę ozdobiona niezwykłym bordowym rytem przypominającym polskie godło. Nasiona tej odmiany fasoli zachowały się w rodzinie Bulzaków w Świniarsku k. Nowego Sącza. Zafascynowany ziarnem polonista, radny powiatowy i autor kulinarnych publikacji Zenon Szewczyk zaczął zbierać informacje o fasoli i postanowił ją uprawiać i popularyzować wśród rolników. Jak wyjaśnia Szewczyk, ziarna tej niezwykłej fasoli na Sądecczyznę trafiły z dawnych kresów wschodnich, prawdopodobnie z okolic Stanisławowa. W okresie zaborów sadzono ją tam w tajemnicy, pomiędzy ziemniakami, ponieważ za jej uprawianie groziły surowe represje ze strony zaborców.
 
Za: pap
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUrsusy z Bałkanów
Następny artykułOpuncja oczyszcza glebę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.