Kapusta na nowy sezon

Bogatą ofertę odmian warzyw kapustnych – w tym m.in. kapusty głowiastej białej – polecanych do uprawy w nowym sezonie produkcyjnym zaprezentowano podczas Dni Kapusty, które odbyły się we wrześniu ub.r. w Charsznicy (woj. małopolskie).

W gospodarstwie Marka Słoty (Chodów) odmiany marki Nunhems (firmy Bayer) prezentował Jakub Wrona. Zwrócił on szczególną uwagę na jednolitą w dojrzewaniu, średnio wczesną odmianę Aquarel F1 (fot. 1), o okresie wegetacji 90–95 dni. Średnia masa główki wynosi 2,5–3,5 kg, liście okryte warstwą nalotu woskowego mają srebrny odcień. Mieszaniec jest odporny na fuzariozę, wykazuje również wysoką tolerancję na wciornastki oraz bakterie z rodzaju Xanthomonas. Z kolei Yanisol F1 to odmiana wczesna (65– 70 dni wegetacji), polecana do uprawy pod płaskimi okryciami i w niskich tunelach. Główka o masie 2–2,5 kg jest osadzona na wysokim głąbie. Jest to mieszaniec idealny do transportu, bez tendencji do uszkodzeń mechanicznych.


Fot. 1. Średniowczesny mieszaniec Aquarel F1

W gospodarstwie Rafała Maja (Ciszowice) kolekcję kapust firmy HM Clause zaprezentował Hubert Tabor, zwracając uwagę na te, które, mimo suszy i braku nawadniania, wydały zadowalający plon. Mieszańcem, który lepiej niż inne „poradził sobie” w takich warunkach, był Squadron F1 (fot. 2), lider długiego przechowywania, o 140–150-dniowej wegetacji. Odmiana ta ma bardzo mocny system korzeniowy, cechuje ją także wysoka zdrowotność oraz zielona barwa liści zewnętrznych, nawet po długim przechowaniu. Wśród mieszańców do kwaszenia H. Tabor polecał kreację Legion F1 (140–150 dni wegetacji), której główki o masie 5,5–6,5 kg można przechowywać aż do marca. Dorota Wielgat, przedstawiciel ds. rozwoju produktu w firmie HM Clause, poinformowała, że od nowego sezonu dostępna będzie nowa, testowana w Polsce i w krajach ościennych odmiana Decurion F1, w typie Squadrona F1, przeznaczona do długiego przechowywania.


Fot. 2. Squadron F1 to propozycja do długiego przechowywania

Kolekcję kapust marki Seminis pokazano w gospodarstwie Stanisława Kruszca (Charsznica). Odmiany omówiła Anna Wojciechowska z firmy Monsanto. Jak przekazała, na uwagę zasługuje mieszaniec SV3336JB F1 (fot. 3). Jest to propozycja na zbiór letni (90–100 dni wegetacji), o główkach ważących od 3 do 6 kg, przeznaczonych do przetwórstwa, ewentualnie na rynek warzyw świeżych. Wśród nowych odmian marketowych, z przeznaczeniem także do przechowywania, zaprezentowano SV3388JL F1 oraz SV3389JL F1 – obie o okresie wegetacji ok. 130 dni i zwięzłych, kompaktowych główkach osiągających masę od 1,5 do 3 kg. Obok nowości, na poletkach demonstracyjnych można było obejrzeć także znane i cieszące się dużą popularnością w „kapuścianym zagłębiu” Polski odmiany Galaxy F1, Kolia F1 i Ambrosia F1.


Fot. 3. SV333JB F1 – odmiana na zbiór letni, o silnym wigorze

Odmiany z oferty firmy Hazera prezentował Piotr Różański w gospodarstwie Tomasza Kruszca (Swojczany). W segmencie kapust przeznaczonych do bardzo długiego przechowywania pokazano kreacje Forza F1, Gilson F1 i Zoltan F1 oraz nowość pod numerem 17-1125 F1 o główkach o masie 3–4 kg, które po przechowaniu łatwo się obierają i zachowują ciemnozielony kolor liści zewnętrznych.

Spośród odmian przeznaczonych do kwaszenia P. Różański wyróżnił dwie – Taurus F1 (100–110 dni) i Newton F1 (115–125 dni; fot. 4).
Pierwsza to znana i ceniona przez producentów odmiana o główkach osiągających masę 4–6 kg, o bardzo dobrej strukturze i słodkim smaku. Z kolei Newton F1 (17-1184 F1) to nowa odmiana o bardzo dużych, spłaszczonych główkach, o masie 5–8 kg i cienkich, jasnych liściach oraz krótkim głąbie wewnętrznym.


Fot. 4. Newton F1 tworzy duże, spłaszczone główki

W gospodarstwie Adama Pietrzyka (Charsznica) przedstawiono propozycje z hodowli firmy Bejo Zaden. Informacji o odmianach udzielał Paweł Glanowski. Polecał on m.in. mieszańca Expect F1 (145 dni wegetacji), przeznaczonego do bardzo długiego przechowywania. Cechuje go wysoka zdrowotność w polu oraz podczas przechowywania. Passat F1 (115 dni) to z kolei odmiana o główkach ważących 4–6 kg, przeznaczonych zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i do przetwórstwa. Odmianą późną, polecaną do przetwórstwa, ale również z możliwością przechowania jest Typhoon F1 (150 dni). Kuliste główki o masie 4–5 kg mają białe wnętrze i delikatne unerwienie liści. Cyclone F1 (110 dni; fot. 5) to propozycja średnio późna, która może być uprawiana poplonowo i przechowywana do 4 miesięcy. Odmiana odznacza się dobrą zdrowotnością i małą wrażliwością na wciornastki.


Fot. 5. Odmiana Cyclone F1 o małej wrażliwości na wciornastki

Odmiany z kolekcji firmy Syngenta zaprezentował Rafał Żmuda w gospodarstwie Piotra Gajdy (Charsznica). Przedstawiciel firmy zwrócił uwagę na mieszańca Zielonor F1 (140–145 dni) o kulistych, intensywnie zielonych (również po przechowaniu) główkach dorastających do 3–3,5 kg. Zachowanie zielonej barwy liści po przechowaniu to także cecha odmiany Cilion F1 (150–160 dni), której główka o masie do 4 kg jest osadzona na wysokim głąbie i pokryte warstwą wosku. R. Żmuda polecał również odmiany Storidor F1 (fot. 6) i Prodikos F1, a także mieszańce z podwyższoną odpornością na kiłę kapusty: Kilaton F1, Kilazol F1 i Ramkila F1. Wyróżnił ponadto dwie odmiany o silnym wigorze i ciężkich główkach – Novoton F1 (130–135 dni) i Agressor F1 (135 dni) oraz mieszańce o bardzo elastycznym okresie wegetacji Factor F1, Flexton F1 i nową odmianę cieszącą się dużym uznaniem producentów – Elastor F1 (fot. 7). Kreacja ta już po 110 dniach od posadzenia rozsady osiąga masę 3 kg i nadaje się do zbioru, przetrzymana w polu nie traci na jakości, nie pęka, a po około 130 dniach jej główka osiąga masę 6 kg.


Fot. 6. Kreacja Storidor F1 do bardzo długiego przechowywania


Fot. 7. Elastor F1 to odmiana o bardzo elastycznym okresie wegetacji

Joanna Klepacz-Baniak
Fot. 1-7 J. Klepacz-Baniak

Artykuł pochodzi z numeru 2/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWłosi zadowoleni ze sprzedaży jabłek
Następny artykułHogan: kwota na hektar dla polskiego rolnictwa wyższa niż w wielu krajach UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.