700-300-katalogi-warzyw

Niemcy: frytki mogą być droższe i… krótsze

Ze względu na kiepskie zbiory ziemniaków frytki mogą być droższe. Niemiecka branża przetwórstwa ziemniaków ostrzega przed problemami związanymi z jakością i niskimi plonami bulw.

Po suszy sytuacja jest “dramatyczna”, mówią przedstawiciele Federalnego Stowarzyszenia Przetwórstwa Owocowego, Warzywnego i Ziemniaczanego (BOGK). – Już teraz spodziewamy się plonów niższych o 40 procent, poinformował dyrektor generalny BOGK Horst-Peter Karos. – Jeśli pogoda się wyraźnie nie zmieni, będziemy mówić o nieurodzaju – dodał.

Z powodu suszy rośliny ziemniaka znalazły się w sytuacji stresowej i zatrzymały wzrost, tak że bulwy pozostały małe. W takiej sytuacji nie wystarczy nawadnianie, nawet gdy jest ono możliwe.  Brakuje więc dużych bulw, potrzebnych do produkcji frytek – na wielu polach występują sporadycznie lub nie ma ich wcale.

Przedstawiciele branży zakładają, że mniejsze ziemniaki mogą być również wykorzystywane do produkcji frytek w przyszłości – frytki będą wtedy po prostu krótsze.

Jeśli chodzi o ceny ziemniaków w Niemczech, to według ekspertów branżowych są one już znacznie powyżej poziomu z roku poprzedniego. Również na terminowej giełdzie towarowej ceny ziemniaków osiągnęły poziom nie notowany tam od lat.
 
Źródło: Sueddeutsche.de, dpa
 
MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię