Niepewność na rynku ukraińskiej cebuli

Ceny cebuli na Ukrainie wzrosły od początku września prawie 2 razy, choć w tym czasie zazwyczaj spadają. Doprowadziło to do rozpoczęcia importu z Kazachstanu - pierwszego, na razie próbnego. Cebula ta pojawiła się już na rynku ukraińskim i została z sukcesem sprzedana. Jednocześnie pojawiły się informacje o eksporcie ukraińskiej cebuli do Włoch.
O eksporcie tym poinformował na Facebooku Maksim Kulik, doradca ds. eksportu dla Vinaigrette LLC: – Produkty ukraińskich rolników są dość konkurencyjne pod względem jakości i są producenci, którzy systematycznie budują swoją sprzedaż. Rzeczywiście, produkty zostały wysłane do UE, a nabywcy z Holandii i Włoch już pozytywnie zareagowali zarówno na jakość, jak i poziom przygotowania produktu i opakowania.
 
Według EastFruit, hurtowe (tzw. Mały hurt) cebuli w Rzymie wynoszą obecnie od 0,6 do 0,8 euro (0,69-0,92 USD) za kg. Ceny hurtowe dla plantatorów przy wysyłce pakowanej i sortowanej cebuli z gospodarstw wahają się od 0,47 USD do 0,52 USD za kg. Jednocześnie na Ukrainie cena sprzedaży z gospodarstw wynosi około 0,25 USD za kg.
 
Koszt dostawy cebuli do Rzymu szacowany jest na 0,18-0,22 USD/ kg, więc cena w Rzymie, z zastrzeżeniem wysyłki po średnich cenach z Ukrainy, wyniesie około 0,45 USD/kg, co jest ceną nieco niższą niż cebuli od lokalnych rolników. Dostawa tego samego ładunku na północy Włoch będzie kosztować 3-4 centy mniej za kilogram, co czyni go jeszcze bardziej konkurencyjnym. Warto zauważyć, że w Tadżykistanie i Uzbekistanie cebula kosztuje ogólnie 0,09 USD za kg. Jednak transport  drogowy cebuli z tych regionów do Włoch kosztuje 0,55 USD/ kg, co skutkuje ceną wyższą niż cena cebuli we Włoszech.
 
Za: EastFruit
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO sytuacji producentów jabłek (i nie tylko) w Senacie
Następny artykułWzrósł eksport mołdawskich owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.