Wzrósł eksport mołdawskich owoców

W bieżącym roku mołdawski eksport owoców zwiększył się. Z tegorocznych zbiorów wywieziono już 70,6 tys. ton jabłek, czyli trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znacząco wzrósł wolumen eksportu śliwek, który w tym roku wyniósł 31 tys. ton, czyli o tysiąc ton więcej niż w 2017 roku. Taki sam jest zapas śliwek przechowywany w chłodniach u sadowników.
W tym roku po raz pierwszy udało się wyeksportować około 2,1 tys.  ton wiśni, ponad  5,7 tys. ton brzoskwiń i 1,9 tys. ton moreli. Wszystkie te owoce zostały wyeksportowane w stanie świeżym. Według prognoz, w tym roku Mołdawia wyeksportuje więcej winogron niż przed rokiem.
 
Według Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, wielkość eksportu jabłek mołdawskich do Federacji Rosyjskiej w tym roku potroiła się. W bieżącym roku do Rumunii wysłano 406 ton jabłek, a w zeszłym roku wysłano tylko 59 ton. Po raz pierwszy mołdawskie jabłka trafiły na półki w Iraku i w Ludowej Republice Bangladeszu. Od 1 października mołdawscy producenci będą mogli eksportować śliwki do Kanady, a w niedługim czasie rozpoczną dostawy jabłek mołdawskich do Indii.
 
za: moldpress.md

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiepewność na rynku ukraińskiej cebuli
Następny artykułWzrost dzięki czereśniom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.