O warzywach w Szarowie

Uczestnicy szkolenia w Szarowie
Syngenta® Poland, Agrimpex oraz Kohidrex zorganizowały w pierwszych dniach marca w Szarowie k. Krakowa spotkanie, którego celem było przedstawianie nowych odmian brokuła, kalafiora i kapusty białej, nowości w ochronie przed szkodnikami i chorobami oraz oferty agrowłóknin polipropylenowych przeznaczonych do osłaniania roślin i ściółkowania gleby.
O nowych odmianach warzyw mówił Piotr Prasołek z firmy Syngenta® Poland. Przypominał o znanej odmianie brokuła ‘Monaco’ F1 o regularnych, zbitych różach. Odmiana nie ma tendencji do przerastania róż liśćmi i przebawień, polecana jest do uprawy na rynek warzyw świeżych i dla przemysłu chłodniczego. Z kolei Bay ‘Meadows’ F1 to odmiana odporna na stresowe warunki uprawy latem, o dobrym wyrównaniu, nadająca się do zbioru od połowy lipca do końca sierpnia. Jedną z nowości polecanych na bieżący sezon jest ‘Montvert’ F1 wykorzystywana na rynku produktów świeżych, charakteryzująca się bardzo dobrym wyrównaniem i krótkim okresem wegetacji (70 – 75 dni). Odmiana ta jest polecana do uprawy zarówno na wiosnę, jak również na jesień. ‘Montevideo’ F1 o okresie wegetacji 85-95 dni jest przeznaczona na rynek warzyw świeżych i do przemysłu. Charakteryzuje się kształtnymi różami i, brakiem tendencji do tworzenia „pustego głąba”. Optymalny termin jej zbioru – do połowy lipca oraz przełom sierpnia i września.

Z kalafiorów P. Prasołek polecał odmianę ‘Speeder’ F1 do upraw w tunelach (zbiór do połowy maja), o okresie wegetacji około 50-55 dni i wysoko wzniesionych liściach. Z odmian średniowczesnych (o okresie wegetacji około 70-75 dni) polecał ‘Aerospace’ F1 przeznaczoną na rynek warzyw świeżych, do upraw wiosennych i poplonowych. Róże tej odmiany dorastają do 1,5 kg, liście są wzniesione i nie łamią się podczas zbioru. Na sprzedaż w kartonach czy w „łuszczkach” prelegent polecał odmianę ‘Vespucci’ F1, która dobrze reaguje na większe zagęszczenia – około 40tys szt./ha. Do upraw na rynek warzyw świeżych i dla przemysłu prelegent polecał odmianę ‘David’ F1 oraz ‘Cabral’ F1. Kalafiory o wysokim plonie o zbitych różach i łatwym różyczkowaniu. P. Prasołek mówił też o korzyściach uprawiania odmian kiłoodpornych (‘Clapton’ F1, ‘Claforsa’ F1, ‘Clarina’ F1).

Warto wspomnieć, że ‘Veronor’ F1 z oferty Syngenta® Poland, to jedna z najwcześniejszych z odmian kapusty białej, o okresie wegetacji 53-55 dni i główkach o masie 1,5-2,0 kg, bardzo odpornych na pękanie. ‘Grepala’ F1 to kapusta przeznaczona na rynek warzyw świeżych oraz na tak zwane pierwsze kwaszenie (masa główek sięga do 3,5 kg). Z kolei ‘Flexton’ F1, testowany pod numerem SGW008, to odmiana średnio wczesna, o około 85-95 dniach wegetacji, główkach bardzo okrągłych, osiągających od 3 do7 kg. Z odmian kiłoodpornych – warto pamiętać o ‘Kilajack’ F1. Z odmian kapusty czerwonej prelegent polecał odmianę ‘Rebecca’ F1 oraz ‘Rescue’ F1. Charakteryzują się one wysoką zdrowotnością roślin. ‘Rebbeca’ F1 to odmiana o okresie wegetacji 120-125 dni, charakteryzuje się wysokim wyrównaniem, kształtnymi główkami dorastającymi do 2,5 kg, przeznaczona jest na rynek warzyw świeżych oraz do przechowywania. ‘Rescue’ F1, to odmiana późna o zbitych i okrągłych główkach o masie 1,5–4 kg, wysoko osadzona, przeznaczona do długiego przechowywania.
 

Andrzej Karwat z Agrimpeksu polecał agrowłókniny Pegas Agro stabilizowane na promieniowanie słoneczne (UV) oraz wytrzymałe na rozciąganie wzdłużne i poprzeczne. Ze względu na sposób wykorzystania podzielił je na: ● osłaniające wiosenne (17 i 19 g), ● ściółkujące, przeciw chwastom, o gramaturze 50 g (czarne), ● jesienno-zimowe o gramaturze 23 i 50 g (białe). Ich głównym przeznaczeniem jest ochrona przed: ● przymrozkami i niskimi temperaturami, ● silnymi wiatrami, ● zbyt szybką utratą wody glebowej, ● szkodzeniami przez gryzonie i ptaki, ● oparzeniami słonecznym.

Roman Parzych, przedstawiciel Syngenta® Poland, mówił o stosowaniu środków ochrony w uprawie warzyw kapustnych. Przypominał o produktach występujących w ofercie firmy: ● RidomilGold® MZ 67,8 WG; ● Revus® 250 SC; ● Amistar® 250 SC; ●Altima® 500 SC; ● KarateZeon® 050 CS; ● Pirimor® 500 WG. Ze względu na działanie systemiczne RidomilGold MZ to doskonałe rozwiązanie do rozpoczęcia ochrony przeciw mączniakowi rzekomemu (Peronospora parasitica) w rozsadnikach roślin kapustnych. Do zwalczania kiły kapuścianej (Plasmodiophora brassicae) połączenie odpowiedniej odmiany, prawidłowej agrotechniki i fungicydu Altima, przynosi najlepsze efekty. Podłoże najlepiej opryskać przed posadzeniem rozsady dawką 2 l/ha w 600 l wody, następnie wymieszać warstwę wierzchnią gleby do głębokości około 10 cm. Ponadto przed posadzeniem można moczyć całe paletki z rozsadą w roztworze 0,05% (50 ml) środka w 100 l wody lub po posadzeniu podlać każdą roślinę 100 ml roztworu – wyjaśnia R. Parzych. Bardzo dobrą ochronę rosnących na polu roślin zapewnia Amistar® 250 SC. Ten uniwersalny preparat stosowany w dawce 0,8l /ha zabezpiecza przed porażeniem szarą pleśnią i czernią krzyżowych oraz może być stosowany do zabiegów przed zbiorem zapewniając długotrwałe przechowywanie kapusty. Do eliminowania szkodników takich jak gąsienice bielinka kapustnika, piętnówki kapustnicy czy śmietki kapuścianej polecany jest preparat Karate Zeon® 050 CS, a Pirimor® 500 WG do zwalczania mszyc.
Wkrótce więcej informacji na łamach naszych czasopism „Hasło Ogrodnicze” i „Warzywa”. 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNaturex rezygnuje z produkcji przetworów
Następny artykułRestrukturyzacja państwowych spółek rolnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.