Skorygowane przewidywania zbioru warzyw

Wobec wcześniejszych szacunków znacznie zostały skorygowane przewidywania co do wielkości tegorocznych zbiorów warzyw gruntowych w kraju. Według aktualnych ocen wyniosły one 4,8 mln t i były dużo wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim.

We wrześniu GUS przewidywał zbiory warzyw na niskim poziomie 4,4 mln t. W sierpniu i wrześniu nastąpiła jednak wyraźna poprawa warunków pogodowych, która wpłynęła na dużo lepsze plonowanie roślin. W największym stopniu miało to przełożenie na wysokość zbiorów warzyw późnych, szczególnie kapustnych i korzeniowych. Zmiana warunków pogodowych pozytywnie wpłynęła również na jakość ubiegłorocznych zbiorów warzyw.
 
Według GUS zbiory marchwi i buraków ćwikłowych były zdecydowanie wyższe niż w 2010 roku i wyniosły odpowiednio 888 i 371 tys. t. Produkcję kapusty oszacowano natomiast na poziomie 1,2 mln t, także wyższym niż rok wcześniej. Zdecydowanie, w porównaniu do roku poprzedniego, zwiększyła się również produkcja cebuli, której wielkość produkcji GUS ocenił na poziomie 675 tys. t, podczas gdy we wrześniu jej zbiory oceniano na zaledwie 630 tys. t.

Za Bank BGŻ
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbiory owoców – prawie 3 mln ton
Następny artykułPrzygotowanie pora na świeży rynek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.