Słaba jakość czosnku na Ukrainie

Czosnek w uprawie polowej
Choć czosnek dobrze przezimował, wiosna nie była dla tego warzywa łaskawa. Deszczowa pogoda, przewlekłe wilgotne okresy w maju sprzyjały chorobom. Teraz plantatorzy starają się jak najszybciej sprzedać swój czosnek doprowadzając do załamania jego ceny.

Lekka zima sprzyjała nie tylko dobremu przezimowaniu czosnku – skorzystały na tym także patogeny, chwasty i szkodniki czosnku. Wilgotny maj odbił się bardzo niekorzystnie na stanie plantacji – w większości małych, pozbawionych technicznego zaplecza i wiedzy z zakresu ochrony.

W dodatku mało który plantator dysponuje nowoczesną przechowalnią dla czosnku. Stąd starania ogrodników, by jak najszybciej zebrać i sprzedać czosnek. Jego widoczna gorsza jakość oraz nadpodaż tego warzywa spowodowały jednak załamanie cen. Na rynku Szuwar we Lwowie aktualne notowania czosnku wahają się od 30 do 50 hrywien/kilogram (1 UAH=0,1427 PLN).

Piotr Grel
za: seeds.org.ua

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.