Zbiory marchwi: Ukraina przed Polską

Według danych Fruit-Inform spośród krajów europejskich w 2011 r. liderem w zbiorach marchwi została Ukraina, wyprzedzając dotychczasowego, największego producenta – Polskę oraz liczącą się na europejskim rynku Wielką Brytanię.

Jest to spowodowane znaczącym wzrostem obszaru upraw oraz produkcji tego warzywa. Na świecie poza Europą więcej marchwi niż na Ukrainie zbiera się w Chinach, USA, Rosji oraz Uzbekistanie.

Pomimo tak znacznej produkcji zdaniem lokalnych analityków eksport marchwi będzie utrudniony m.in. ze względu na brak doświadczenia ukraińskich producentów w uprawie oraz przechowywaniu (brak zmodernizowanych i nowoczesnych chłodni). Duża produkcja marchwi w bieżącym sezonie wpływa na spadek cen ukraińskiej marchwi (nawet trzykrotny), a wstępne dane szacunkowe zakładają wielkość eksportu nawet na poziomie 60-80 tys. t marchwi pod warunkiem znalezienia korzystnych rynków zbytu np. na Środkowym Wschodzie.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: Fruit Inform

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKiedy przyjdzie odwilż?
Następny artykułZ Sandomierza. Warto odwiedzić…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.