Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
18.04.2013

Możliwość reklamacji materiału szkółkarskiego

MPS Sad | Magdalena Kapłan
Materiał szkółkarski, opuszczając gospodarstwo szkółkarskie, podlega tzw. rękojmi i jego ewentualna reklamacja, choć trudna do udowodnienia, jest możliwa. Poniżej kilka rad, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzewek, a następnie po posadzeniu ich w sadzie.
Kontrola fitosanitarna materiału szkółkarskiego
Według obowiązujących przepisów prawnych, osoba, która chce zająć się produkcją szkółkarską oraz wprowadzić wyprodukowany materiał do obrotu, powinna wpierw uzyskać odpowiednią rejestrację. Technologia produkcji materiału szkółkarskiego, na każdym etapie jego wytwarzania, musi być kontrolowana pod względem prawnym i fitosanitarnym. Plantacje mateczne podkładek wegetatywnych i generatywnych, sady nasienne i zraźnikowe oraz plantacje szkółkarskie corocznie podlegają więc kontrolom, przede wszystkim pod kątem obecności patogenów i szkodników. Metodyka przeprowadzanych kontroli jest ściśle określona przez przepisy prawne (Dz. U. Nr 29, poz. 189, załącznik 9).

Obrót materiałem szkółkarskim
Materiał szkółkarski w momencie zakupu powinien być zaopatrzony w paszport (fot. 1) potwierdzający, że był on kontrolowany w trakcie produkcji pod względem fitosanitarnym i jest zdrowy oraz spełnia minimalne wymagania jakościowe obowiązujące w UE.
Każda partia materiału roślinnego będąca w obrocie handlowym w Europie musi być zaopatrzona w paszport roślin. Dokument ten wydawany jest w formie etykiety lub etykiety z dokumentem handlowym (stanowi uzupełnienie informacji do etykiety w wersji skróconej) dołączanej do roślin, produktów roślinnych, ich opakowań lub środków transportu.Fot. 1. Paszport podkładek kwalifikowanych w statusie ww

Ponadto materiał kwalifikowany wprowadzony do obrotu powinien być zaopatrzony przez sprzedającego w wypis ze świadectwa kwalifikacji, zaś materiał CAC w „dokument dostawcy”, na których będą wyszczególnione najważniejsze informacje, takie jak: l informacja o zgodności jakości materiału z wymaganiami UE; l oznaczenie kraju, w którym wystawiono dokument; l nazwa lub znak wojewódzkiego inspektoratu; l numer z rejestru producentów prowadzonego na podstawie odrębnych przepisów; l oznaczenie dostawcy; l oznaczenie odbiorcy; l numer partii określony przez dostawcę; l data wystawienia dokumentu; l nazwa botaniczna; lnazwa odmiany, w przypadku podkładki nazwa odmiany lub jej opis; l liczba roślin objętych dokumentem dostawcy; l kategoria; l nazwa kraju, z którego pochodzi materiał, w przypadku importu z państw trzecich (Dz. U. 2003 Nr 137, poz. 1299 – ustawa o nasiennictwie z 26 czerwca 2003 – art. 62).
 
Zminimalizować ryzyko reklamacji
Sadownicy w momencie zakupu materiału szkółkarskiego szczególną uwagę powinni zwracać na stan zdrowotny drzewek.
Ważne, aby na pędzie głównym (przewodniku) nie było spękań, uszkodzeń mechanicznych (fot. 2), chemicznych, objawów zgorzeli i raka drzew owocowych w postaci martwej, zapadniętej i popękanej tkanki (fot. 3).Fot. 2. Uszkodzenie mechaniczne na przewodniku okulantaFot. 3. Spękania na pędzie głównym okulanta z widocznymi objawami zgorzeli kory i raka drzew owocowych

Objawy te najczęściej występują w miejscach po podkrzesywaniu i wycięciu czopów (fot. 4). Części wierzchołkowe oraz pędy boczne często po nieodpowiednim przechowywaniu lub zabezpieczeniu przed spadkami temperatury zimą mogą być znacznie uszkodzone i wówczas zachodzi konieczność ich przycięcia do zdrowego fragmentu drewna. Jakość i kondycja systemu korzeniowego również odgrywają ważną rolę w przyjęciu drzewek oraz w początkowym okresie ich wzrostu. System korzeniowy w momencie zakupu powinien być nieprzesuszony i nieprzemarznięty.Fot. 4. Objawy niewłaściwego stanu zdrowotnego okulanta w miejscu wycięcia czopa


Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
ewa
14.08.2014 12:17
ja zamówiłam tulipanowca i surmie, po roku od wsadzenia okazało się ze są to dwie surmie, co zrobić?
Gloster
19.04.2013 07:06
Droga przez mękę. Z doswiadczenia wiem że duże szkółki bardziej dbaja o renomę i latwiej tam odzyskac swoje. Propozycja publikacji zdjęć dobrze działa.

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności