Czerwone superowoce częścią dań i ich ozdobą

Maliny, truskawki, agrest, porzeczki, jemy je świeże, w koktajlach i ciastach. Czerwone owoce są też często wykorzystywane do dekoracji, zwykle na słodko, rzadziej do sałatki. Zawsze z boku talerza, tak jest w domach i w restauracjach. Świetnie się do tego nadają, są piękne i mają dużo pozytywnych konotacji, są świeże, energetyczne, romantyczne, ale nie muszą być tylko elementem dekoracyjnym, mogą być częścią dania. Oto kilka inspirujących propozycji użycia owoców jagodowych. Od startera, poprzez drugie danie, rybne i mięsne, aż pod desery.

Z tych owoców można zrobić cuda. Nie można się bać, trzeba spróbować. Czerwone owoce są znakomite do sosów do mięs, świetnie komponują się z warzywami, doskonale łączą z serami, szczególnie kozimi oraz typu koryciński. Warto szukać dla nich dodatków, od czarnuszki po bazylię, znaną z połączenia z pomidorami, np. w sałatce caprese, ale równie dobrą z truskawkami – mówił Szef Kuchni Mikołaj Rey.

Od startera po deser

Pomysł zrobienia całego menu na bazie czerwonych owoców jagodowych powstał w głowie Mikołaja Reya, eksperta kulinarnego, uczestnika pierwszej polskiej edycji MasterChef i zwycięzcy specjalnej edycji MasterChef „Najlepsi”. W realizacji pomogli kucharze z Olandii, z Restauracji Olenderskie Smaki kierowanej przez Szefa Kuchni Pawła Ludka, Prusim (woj. wielkopolskie). Na pierwszym planie Marcin Schubert.

Z plantacji na talerz

Opracowanie menu pozwoliło zobaczyć całą drogę od pola na talerz. Przełom czerwca i lipca to szczyt sezonu zbiorów truskawek, początek pierwszych polskich malin, czas dojrzewania agrestu i czerwonych porzeczek. Znakomitej jakości truskawki i maliny pozyskano w Wielkopolsce, na owocowej farmie Aleksandry, Mariusza i Beniamina Pietruszków. Agrest wprost z podkarpackich, ekologicznych upraw Barbary i Bogdana Wilk.

Superowocowe menu

Przygotowano trzy dania o charakterze starterów.

Tatar z maliną, truskawką i słodkim agrestem, danie, w którym połączono aż trzy owoce.

Spring rolls (rolki wiosenne), czyli sałata lodowa, chrupiące warzywa, pesto bazyliowe lub marynowany imbir, do tego czarnuszka i truskawki.

Trzeci starter to babeczka z kozim serem – tu serem Grądzkim – w połączeniu z polską truskawką, w wersji słodko-słonej. Śmietana doprawiana była cukrem i solą, a jako dodatków ziołowych użyto szczawik zajęczy, młody szpinak, szczaw, miętę i wspomnianą bazylię.

Drugie dania

Noga z kaczki „confit” z gęstym sosem z czarnej porzeczki i agrestu. Kaczka „confit”, czyli długo i wolno gotowana we własnym tłuszczu, następnie podsmażana tylko od strony skórki. Ziemniaki a la sarladaise – smażone w kaczym tłuszczu, bardzo zdrowym, z czosnkiem i świeżą pietruszką.

Sos z porzeczki i agrestu nie jest za słodki, jest lekko kwaskowaty. Obłęd, sprawdzi się w wielu sytuacjach – powiedział Marcin Schubert, szef kuchni w skansenie Olenderskim.

Druga propozycja to pierś z kaczki, ziemniaki „gratin dauphinois” (zapiekanka ziemniaczana) i do tego sos malinowy.

Kolejnym serwowanym daniem była ryba z sosem truskawkowym, który określano jako truskawkowe mojito. Troć lub łosoś w papilocie z julienne z warzyw, z sosem z truskawek i limonki.

Owoce na deser!

Dwa rodzaje pierogów z mięsem i grzybami i z owocami – maliną, truskawkami, agrestem.

Pierogi z gęsiną i sosem z agrestu i czarnej porzeczki oraz pierogi na słodko z czerwonymi owocami z kwaśną śmietaną na słodko i emulsją z mięty.

Pierogi w połączeniu z sosem agrestowym to absolutna rewelacja – powiedział Marcin Schubert.

Gęsina smażona z grzybami i sos z czarnej porzeczki i agrestu magiczne połączenie kwasowości i słodkość. Połączenie gęsiny z agrestem to naprawdę bardzo polskie danie – przypominał Mikołaj Rey, kulinarny ekspert, potomek Mikołaja Reja – ojca literatury polskiej. Najbardziej znany kucharz wśród arystokratów i arystokrata wśród kucharzy. Urodzony we Francji, ale wielki „polski entuzjasta”.

Dawne smaki wracają do łask. Gęsina przebiła się ostatnio, czas przypomnieć sobie o agreście. Pamiętamy krzaczki w każdym ogródku i agrestowe galaretki, to nasze dzieciństwo. Agrest jest świeży, soczysty, słodki, lekko kwaskowaty. To jest fantastyczny owoc w kuchni i bomba zdrowia – przekonywali.

Na deser krucha tarta i świeże maliny. Pasta pistacjowa, krem patissière i świeże maliny.

Z polskich owoców czerwonych można zrobić cuda. Mamy sezon, świetnych producentów, świetnych kucharzy, wiele miejsc, które powinniśmy odwiedzić. Czekają na nas by wspólnie odkrywać nasze kulinarne tradycje – mówił Mikołaj Rey.

Cieszmy się tymi smakami, bawmy się nimi, są radością i wielką kulinarną inspiracją. To też zdrowie w czystej postaci. Mają wszystko co potrzeba by zadowolić każdego – dodał Rey.

Warto używać czerwonych owoców również do dekoracji są tak piękne, że sama ich obecność na talerzu wygląda luksusowo. Życzymy wszystkim smacznego i na zdrowie. Z głębi serca wołam, czas na polskie superowoce!

W Polsce często nie znamy swoich produktów, lokalnych, przetworów, serów, soków, olejów. Patrzmy na ich pochodzenie, szukajmy dobrych producentów, a bardzo szybko się okaże, co posiadamy. Mamy fantastyczny produkt i fantastycznych ludzi, którzy się tym zajmują. Odpowiedni dobór odmian, wiedza, inwestycje, pasja, w efekcie nieprawdopodobny produkt, prawdziwe superowoce, również pod względem kulinarnym – mówił Marcin Szwak, Szef Kuchni w Olandii.

Musimy mieć świadomość że to jest nasze, że to tutaj rośnie i że zachwyca się tym świat. Warto z tego korzystać. Jeśli nie mamy dobrych doświadczeń z owocami poza sezonem, nie mają one tego smaku, są twarde, praktycznie nie pachną, to tym bardziej powinniśmy korzystać z krajowego sezonu – namawiał Mikołaj Rey.

Tym bardziej, że jesteśmy wielkim producentem w Europie, jednym z większych na świecie. Mamy jakość, kompetencje do produkowania owoców znakomitej jakości. Efekt zależy to od doboru odmian, standardów produkcji, delikatnego ręcznego zbioru i fachowego transportu. Szukajmy tej jakości, patrzmy na opakowania, które ułatwiają nam ocenić jakość – dodał Mikołaj Rey.

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUwaga producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino
Następny artykułJest pomoc, choć nie ma zgody na zwiększenie de minimis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.