PŁASKIE OSŁONY DLA ZIMUJĄCYCH PORÓW

    Por jest jednym z niewielu gatunków warzyw, które w naszym klimacie można pozostawić w polu na zimę i zbierać po rozmarznięciu gleby. Wielkość uzyskanych w tym czasie plonów zależy od odporności roślin na mróz, którą warunkuje wiele czynników, między innymi: termin nawożenia (zwłaszcza azotem i potasem) i nawadniania oraz wielkość dawek wody, obredlanie roślin przed zimą, osłanianie folią czy włókniną.























    Do wiosennego zbioru nadają się najlepiej późne odmiany pora, należące do typu zimowego, o długim okresie wegetacji (150–170 dni). Mają zwiększoną zawartość suchej masy, cukrów i chlorofilu oraz obfity nalot woskowy na powierzchni liści. Obecnie w rejestrze znajduje się siedem takich odmian: 'Arkansas’, 'Blizzard’, 'Carina’, 'Bartek’, 'Farinto’, 'Maciek’, 'Latina’. Oprócz nich zbadaliśmy we Wrocławiu przydatność do zimowania w gruncie następujących: 'Fiesta’, 'Davina’, 'Alesia’, 'Prospecta’, 'Hiberna’, 'Tara’, 'Vrizo’, 'Parton’ F1 i 'Shelton’ F1.



    Warunki atmosferyczne a zimowanie porów
    Szczególnie niebezpieczne dla pozostawionych w gruncie porów są mroźne i bezśnieżne zimy, kiedy uszkadzane są zewnętrzne pochwy liściowe, bądź wymarzają nawet całe rośliny. W takich warunkach odmiana 'Astor’ oraz, powszechnie zalecana do uprawy na zbiór wiosenny, 'Arkansas’ (fot. 1) przy braku osłony wymarzają całkowicie. Słabe przezimowanie i niski plon uzyskuje się także w przypadku odmiany 'Bartek’ (fot. 2).





    FOT. 1. POR – ODMIANA 'ARKANSAS’








    FOT. 2. POR – ODMIANA 'BARTEK’


    Jeśli zimy są łagodne, do zbioru wczesnowiosennego dobra jest późnojesienna, bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej odmiana 'Parton’ F1, która jest niezbyt odporna na mrozy, ale dzięki plenności zapewnia duży plon handlowy. Rośliny tej odmiany są wyrównane, mają długą, średnio grubą łodygę rzekomą i niewielkie zgrubienie cebulowe, półwzniesiony pokrój, średnio zwarte ulistnienie, zawierają dużo suchej masy i cukrów. Uprawa na zbiór wiosenny w ostrzejsze zimy będzie jednak ryzykowna. Bardziej plenna, choć tylko trochę odporniejsza na mróz, jest 'Shelton’ F1, polecana do uprawy na zbiór jesienny i późnojesienny. Tworzy wysokie rośliny i daje wyrównany plon o dobrej strukturze (duży udział roślin I wyboru). W czasie ostrzejszych zim, przy temperaturze poniżej –10°C należy się liczyć z możliwością wymarznięcia roślin tej odmiany i utratą plonu na wiosnę.



    Osłony
    Bardzo skuteczną ochroną przed mrozem w zimie są osłony z folii perforowanej o 50 otworach na 1 m2 oraz włókniny o gramaturze 17 g/m2 i 30 g/m2. Okrywa się nimi rośliny od końca listopada do końca marca. Średnio dla trzech porównywanych odmian 'Astor’, 'Arkansas’, 'Bartek’ pod włókniną lekką przezimowało 58,9% roślin z jesieni, pod włókniną ciężką — 59,4% i 64,4% pod folią perforowaną (tab. 1). Gruba włóknina (30 g/m2 lub grubsza) — według danych niemieckich — ma niekorzystny wpływ na wybarwienie liści. Podczas łagodnych zim pory wznawiają wegetację i przy niedoborach światła pod włókniną zmieniają barwę na jasnozieloną. Podobne zjawisko może wystąpić przy zbyt długim przetrzymaniu osłon na wiosnę.





    TABELA 1. UDZIAŁ ROŚLIN ZEBRANYCH WIOSNĄ W STOSUNKU DO POZOSTAWIONYCH NA ZIMĘ W LATACH 1995-97: * 17 g/m2, ** 30 g/m2


    Podczas łagodnych zim, jakie wystąpiły w ostatnich dwóch latach, zarówno wybór odmiany, jak i rodzaj płaskiego okrycia nie miały tak dużego znaczenia, jak w zimy bezśnieżne i mroźne. Krótkie okresy mrozu i sporadyczne jedynie spadki temperatury poniżej –10°C sprawiają, że plon handlowy zbieranych na wiosnę porów jest duży i wynosi około 72–85% plonu jesiennego (tab. 2). Dużym plonem po przezimowaniu wyróżniają się w takich warunkach nie tylko późne odmiany porów, zalecane do tego rodzaju uprawy, jak 'Bartek’, 'Farinto’, 'Hiberna’, lecz również mniej odporne na mróz odmiany jesienne — 'Tara’, 'Fiesta’, 'Davina’, 'Alesia’.





    TABELA 2. WPŁYW PŁASKIEGO OKRYCIA Z FOLII I WŁÓKNINY NA PLONOWANIE PÓŹNYCH ODMIAN PORA PO PRZEZIMOWANIU W LATACH 1999-2001: * rośliny wiosną wznowiły wegetację


    Lepsze warunki do przezimowania zapewnia roślinom folia perforowana o 50 otworach na 1 m2, dzięki której zwiększa się udział zebranego wiosną plonu handlowego porów (około 87% plonu jesiennego) w porównaniu z uzyskiwanym przy okryciu włókniną o gramaturze 30 g/m2 (80%). Na poletkach nieosłanianych plon zebrany wiosną stanowił 71% jesiennego (tab. 2). Ostrzejsze zimy bez osłon przetrwa około 50% roślin. Przy podwójnym okryciu roślin — włókniną i folią — plon porów jest większy w porównaniu z plonem uzyskiwanym spod włókniny, mniejszy jednak niż spod folii perforowanej. Autorzy są pracownikami Katedry Ogrodnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułGARDŁOWA SPRAWA GAZU
    Następny artykułO PODZIALE ZADECYDOWALI ZWIEDZAJĄCY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.